Akbank Kentsel Dönüşüm Kredisi

Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun kapsamında bulunan riskli alanlardaki binaların yenilenme ve iyileştirilmesi için Akbank müşterilerine „Kentsel Dönüşüm Kredisi“ imkanı sağlamaktadır.

Riskli alan, zemin yapısı ya da üzerindeki yapılaşma nedeniyle can ve mal kaybına sebebiyet veren riski taşıyan alan; Riskli yapı, riskli alan içinde kalan ya da dışında olup ekonomik ömrünü bitirmiş yahut ileri seviyede hasar görme riski taşıyan yapılardır. Bu kapsamda hak sahiplerinin yeniden inşa edeceği konutlar için Akbank kentsel dönüşüm kredisi imkanı sağlamaktadır. Bu krediler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sağlayacağı faiz desteğinden faydalanarak yapılmaktadır.

Akbank Kentsel Dönüşüm kredisinde verilecek maksimum kredi tutarı 125 Bin Türk Lirasıdır. Birden fazla bağımsız bölüme sahip olan hak sahipleri  adına faiz desteği sağlanacak azami kredi tutarı ise 625 Bin Türk Lirasıdır. Konut için azami vade süresi 120 ay, aylık uygulanan faiz oranı yüzde 33,  iş yeri için ise azami vade süresi 84 ay ve aylık uygulanan faiz oranı yüzde 25’tir. Eşit taksitli veya 2 yıla kadar sadece faiz ödemeli eşit taksitli ödeme planı seçenekleri sunan Akbank, konut için KKDF ve BSMV ücreti istemezken, bireysel amaçlı alınan iş yerleri için kredinin yüzde 15’i kadar KKDF ücreti istemekte, BSMV ücreti istememektedir. Ticari amaçlı alınan iş yerleri için  KKDF ve BSMV ücretlerinin her ikisi de müşteriden talep edilmemektedir. Ayrıca yeni inşa edilen konut için Akbank ipotek almaktadır.

Kentsel Dönüşüm Kredisine Nasıl Başvuru Yapılır?

Konut veya iş yeri sahiplerinin ilk olarak binaların risk tespitleri için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş kurum ve kuruluşlara başvuru yapmaları gerekmektedir. Yetkili kuruluşlardan alınan „Riskli Yapı Tespit Raporu“ ile riskli olduğu belirlenen binalarda 3’te 2 oranındaki oy birliği ile kentsel dönüşüm kararı alınır. Hak sahiplerine müteahhit firmalar belirlenir ve firma arasında yapım sözleşmesi imzalanır. Bütün bunların sonrasında vatandaşlar gerekli belgeleri de yanlarına alarak Akbank’a kredi için başvurularını gerçekleştirebilmektedirler.

Bankalar tarafından düzenlenen güncel kredi kampanyalarını incelemek için krediler kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.