Banka Kara Listesi Nedir?

Ülkemizdeki bütün bankalar ve finansal kuruluşların hepsi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna, Kredi Kayıt Bürosuna ve Merkez Bankasına bağlıdır. Kurumların tüm işlemlerinin tutulduğu banka ise Merkez Bankasıdır. Tutulan bu kayıtlar bankaların müşterileri ile olan bütün işlemlerini tutulduğu ve olumsuz bir durum karşısında kayıtların kontrol edilerek gerçeği ortaya çıkartılmasını sağlamaktadır. Kişiler temin ettikleri bankalardan kredi veya kredi kartı aldıkları zaman karta ve kredilerinin her ay düzenli olarak ödemelerini yapmadıkları süreçte adlarının kara liste de bulunmasını sağlamaktadırlar. Bunun için kişilerin elinde olan bir durum söz konusudur. Özellikle son günlerde kişiler aldıkları kredi kartı ve kredi ürünlerinin ödemelerini oldukça aksatmaktadır.

Banka Kara Listesi Nedir?

Kişiler borçlarını ödemediklerinde Merkez Bankasının tutmuş olduğu özel liste yani kara listedir. Kara liste kişilerin almış oldukları kredi kartı, kredi ürünlerinin düzenli olarak ödemelerini yapmadıkları süreçte kişilerin temin etmiş oldukları banka Merkez Bankasına kişiler hakkında bildirim gönderdiği süreçte kişilerin veya borçluların isimleri geçmektedir.

Kişiler borçlarından dolayı Merkez Bankasının tutmuş olduğu özel liste de yer alırken kişiler tekrar kredi ürünlerinden yararlanmak için belirli bir süre beklemeleri lazımdır. Belirli süreç içerisinde kişi en az 5 yıl boyunca kara listeden adının silinmesi için beklemesi lazımdır. Borçlu kişi eğer belirlenen süreç içerisinde borçlarını öderler ise kayıtlardan adları silinmekte olup yeniden bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ancak Kara Liste de bulunan kişilere hiçbir banka kredi kullandırmaz, kredi kartı vermez ve kıymet evrakların hiçbir ortamda kullanmasına olanak sağlamamaktadır.

Kişilerin durumu böyle iken ister istemez kişiler bazı sıkıntıların yaşanmasına neden olur. Şimdiler de ise kişiler seçmiş oldukları bankalar müşterilerin sıkıntı çekmesinden dolayı Kara Listede bulunup 1-3 yıl arasında borçlular borçlarını ödedikten sonra sadece belirlenen sürenin geçmesini bekleyenlere bankalar kredi vermeye başlamıştır. Ancak sizin borçlarınızın belirlenen süreç içerisinde ödemeniz sonucunda bankalar size kredi ürünlerinden yarar sağlayabilmektedir. Sizin borçlarınızı ödemediğiniz zaman 5 yıl beklemek zorundasınızdır. Bu süreç içerisinde beklemeniz sonrasında bankalar size kredi vermektedir. Bu yüzden kişiler ödeyebilecekleri kadar ve nakit ihtiyaçlarını giderecek şekilde kredi çekmeleri önerilmektedir.