Banka Kara Listesinden Kayıt Sildirme

Kişilerin temin ettikleri bankalardan almış oldukları kredi kartı veya kredi ürünleri kişilerin düzenli bir şekilde ödeme yapmadıkları zaman kredi kartı, kredi ürünleri kişilerin başlarına büyük sıkıntılar açmaktadır. Ancak kişiler ödemelerini gününden gününe yatırıyor ise hiçbir sorun teşkil etmemektedir. Bunun yanı sıra ödemelerini zamanında gerçekleştirmeyen kişiler için sicillerinin kötü olması söz konusudur.

Kişiler daha önceden farklı bankalarla yapmış oldukları geçmişleri de oldukça önemlidir. Bu unsurların yanında borçlular borçlarını ödemediği süreçte banka kişilere tebligat göndermektedir ikinci olarak ise kişiler hala borçlarını ödememek de ısrar ediyorlar ise banka borçluların bulunduğu adrese yazılı tebligat göndermektedir. Banka tarafından gerçekleştirilen en son nokta ise avukat eşliğinde kişilerin borçlarının takibe alınmasıdır.

Bankalarla olan işlemlerini günü gününde ödemeyen kişiler, kişiler Merkez Bankası doğrultusun da birtakım cezalar da alabilmektedir. Bu cezalardan birisi ise toplum tarafından veya bankalarla haşır neşir olan kişiler tarafından bilinmektedir. Cezalar borçlarını ödemeyen kişilerin adlarının kara listede yer almasıdır. Bankaların tutmuş oldukları kara liste de genellikle borçlarını ödemeyen kişiler ve kredi kartı borçlarını sürekli ödemeyen kişiler yer almaktadır. Bu durumda olan kişiler Merkez Bankası kişinin bankacılık işlemlerini engellemek amacıyla kara listede yer almaktadırlar. Kara listeye giren kişiler ise bu konuda bankacılık işlemlerini hiçbir şekilde yapamayacakları gibi bankaların kredi ürünlerinden veya kredi kartı başvuruları da olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Bankaların yapmış olduğu kara liste de olan kişiler bu durumdan çıkabilmeleri için Merkez Bankası’nın vermiş olduğu süreyi beklemektedir. Bu süreç içerisinde kara listeden en erken çıkmak tamamen kişinin borç ödemesiyle alakalı bir durumdur. İlgili borçlar ne kadar süre ile kapatılırsa, kara liste problemi de o kadar erken ortadan kalkacaktır. Kişiler kara liste de olup olmadıklarını öğrenmek isteyen kişiler merkez bankasının alt yapısını kullanan Findeks’in internet sitesine üye olarak T.C ile kredi notlarını ve kara liste de olup olmadıklarını sorgulayabilirler. Sorgulama işlemlerinden daha iyi bir sonuç almak isteyen kişiler ücretli sorgulama işlemi ile daha iyi bir işlem gerçekleştirebilirler. Sorgulama işlem ücretleri genellikle 4,50 TL ve 9 TL ye göre değişkenlik göstermekle birlikte sizin sorgulama çeşidine göre değişebilmektedir.