Banka Kartı Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Banka kartı, sahibinin bankasında açtırdığı vadesiz mevduat hesabında bulunan parasına ulaşmasını sağlayan, kredi kartına benzer ancak tam olarak kredi kartı niteliğinde olmayan bir üründür.

Banka kartları her ne kadar üzerinde Visa veya Mastercard logoları bulundursalar da tam olarak kredi kartı niteliği taşımazlar. Banka kartlarının ana farkı kredi kartlarının aksine olmayan krediyi değil de hesapta olan bakiyeyi kullanmalarıdır. Ayrıca banka kartı almak isteyenler yine kredi kartının aksine bir hesap açtırmak zorundalardır.

Banka kartı vasıtasıyla bankanızın ya da herhangi bir bankanın ATM’leri üzerinden hesabınıza ulaşabilir, para çekebilir, para yatırabilir, havale ve eft yapabilir ya da buna benzer ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemleri kendi bankanızın ATM’si vasıtasıyla yapmak ücretsizdir. Ancak başka bankaların ATM’lerini kullanarak bu işlemleri gerçekleştirirseniz bu işlemlerinin herbiri veya birkaçı için ücret ödersiniz. Bu nedenle kendi bankanızın ATM’sini kullanmak sizin için daha avantajlıdır. Ayrıca bu işlem için bankanızın internet servisini de kullanabilirsiniz. İnternet bankacılığı ile ilgili talep ve sorularınız için bankanıza veya müşteri hizmetlerine başvurunuz.

Banka kartları günümüzde alışverişlerde de kullanılmaktadır. Banka kartınızla yapacağınız her türlü alışveriş hesap bakiyenizden otomatik olarak düşecektir. Ne yazık ki banka kartlarınızla kredi kartı gibi taksitli alışveriş yapamıyorsunuz.

Ayrıca banka kartları artık 3D Secure denilen bir sistem aracılığı ile internet alışverişlerinde de kullanılıyor. Detaylı bilgi için bankanıza başvurabilirsiniz