Kredi Kartı Sahipleri için Kart Aidatı!

Son günlerde bir çok kredi kartı kullanıcısının kafasını karıştıran bir konu oldu kart aidatları konusu.
Bankaların sene sonunda yalnızca kart aidatlarından oluşan gelirin 3 milyar dolar üzerinde olduğunun belirlenmesi ile bu konu daha çok gündeme gelmeye başladı.

Bireyler her ay düzenli olarak kendilerinden kesilen kredi kartı aidatının geri ödenmesi talebinde bulunurlar. Tüketicilerin yasal hakkı olan bu ödemeyi bankalardan nasıl talep edileceği ise büyük bir soru işareti.

Adım Adım Kart Aidatlarının Ödenmesi için Yapılacak İşlemler!

  1. İlk adım olarak müşterisi olduğumuz kurumun müşteri hizmetlerini arayıp ön onay almak için konu ile ilgili izahatta bulunacaksınız. Müşteri temsilcisi ya sizi yönlendirecek ya da işleminizi gerçekleştirmek için onayda bulunacaktır.
  2. Onayda bulunmaması halinde; müşterisi olduğumuz kurumun genel müdürlüğüne ve şubeye dilekçe göndermelisiniz. Dilekçeleri gönderirken iadeli olarak göndermeyi unutmamalısınız. Bu size olası bir terslikte dilekçenizin kim tarafından alındığını bildirir bir belge olacaktır.
  3. Dilekçeli başvurunuza da cevap gelmemesi halinde müşterisi olduğunuz kurumu arayıp aidatın ödenmemesi halinde kullanımda olan kartınızı iptal ettireceğinizi söyleyebilirsiniz. Bu aşamada genellikle olumlu sonuçlar alınmaktadır. Çünkü Bankalar için bir kartın iptali bankacılık alanında rekabette olduğu kurumlar tarafından başarısızlık olarak nitelendirilmesine yol açmaktadır.
  4. Bu süreçte bankalar size aidat ödemesine karşılık olarak birçok teklifte bulunabilir. Bunları ister değerlendirmeye alırsınız, isterseniz aidatınızı almak için istikrarlı olarak ilerlersiniz.
  5. Son olarak hakem heyetlerine başvuruda bulunabilirsiniz. Buradaki başvurular genellikle tüketici lehine gerçekleşiyor. Bankalarda itiraz başvurularını hakem heyetlerine yapmakta ancak süreç tüketici lehine ilerlemektedir.
  6. Bu işlemleri birden fazla kart için aynı anda başlatabilirsiniz.