Kredi Kartı Alışveriş İptali Nasıl Yapılır?

Taksitli Kredi Kartı Alışveriş İptalini Nasıl Yapabilirsiniz?

Kredi kartları ile yapılan taksitli alışverişlerinizdeki iptallerde iki seçenek şansınız bulunmaktadır. Bunların birinci yapmış olduğunuz taksitli alışverişe ait olan iptal söz konusu ise aynı gün içerisinde alışveriş faturanız ve slipiniz mağaza tarafından size geri ödeme sağlar. Bu işleme kredi kartı iptali denilmektedir. İkincisiyse kredi kartıyla yapmış olduğunuz taksitli alışverişin üzerinden bir gün geçmişse iade işlemi uygulanır. İptal işlemlerinde kredi kartlarında geçilen tutar aynı gün içerisinde iptal sağlandığı için kredi kartınıza borç olarak bu yansıtılmaz.

Bir günü geçen iptallerde ise mağaza görevlileri sistem üzerinden iade-iptal bölümüne slip tarihi ile onay kodu çekilen tutar pos cihazında yazan tutarı karşılayarak iade işlemini onayalar. Bu işlemin ardından slip kesilerek ilki müşteriye ikincisi ise işletmeye verilmektedir. Hesap kesim işlemi gerçekleştiğinde ekstre kontrol edilir ve iade yapılan ödeme sizin ekstrenize artı eksi olarak birbirini sıfırladığı görülür.

İnternetten Kredi Kartı Alışveriş İptali İşlemleri

İnternette yapılan kredi kartı alışveriş işlemlerinde iade ve iptal işlemleri için aldıkları ürünü geri göndermeleri gerekmektedir. Hatta ürün ile gelen fatura altında iade için kısım bulunur ve bu kısmın doldurulmasıyla alınan ürün firmaya geri gönderilir.

Geri ödeme iade işlemleri yapılmış olur. Firmalara iadenin gerçekleşmesi ile gerekli olan para iadesi yapılır. Ürünleri aldıktan hemen sonra alışveriş iptali için ise firmanın internet sitesine giriş yapılır. Bu giriş işleminden sonra siparişlerim bölümüne girilmesi gerekir.

Burada alışveriş iptali kısmına tıklandıktan sonra alışverişiniz iptal olacaktır. Alışverişin iptal edilmesi ile gerekli olan ödemelerin ne zaman geri yapılacağı yine online ortamdan bilgi almak mümkündür.

Kredi Kartına İade Edilen Para Ne Zaman Hesaba Geri Geçer?

Kredi kartı ile yapılan alışverişlerinizin iptal edilmesi veya iade edilmesiyle ödenen ücretin kredi kartına iade edilmesi gerekmektedir. İade işlemlerinin tamamlanması alışveriş yapmış olduğunuz siteye göre değişmektedir.

Bazı Firmaların bu tarz iadeleri hemen kredi kartına geçebilir. Bazıları 7 gün içerisinde bazı firmalar 30 gün içerisinde geri iade işlemlerini tamamlar. Firmaların bazılarından yaptığınız alışveriş taksitli ise alakalı olan işlemlerin de bu taksit tutarları dahilinde yapmaktadır.