Bilinçli Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Zaman ile birlikte değişen tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak kişilerin ödeme yöntemlerinde de değişiklikler oluşmuştur. Günümüzden bir süre öncesine kadar insanlar yaptıkları alışverişler sonunda ödemeyi nakit yapmayı tercih etmekteydiler çünkü böylelikle kendilerini daha güvende hissediyorlardı ancak son yıllarda pratiklik açısından kişiler nakit para kullanmak yerine kredi kartı ve banka kartları ile ödeme yapmayı tercih etmektedir.

Bilinçli Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

İnsanların genel olarak kredi kartı ve banka kartı kullanmaktaki amaçları pratiklikten yaralanmaktır. Banka kartları ve kredi kartlarının işlevleri birbirinden oldukça farklıdır. Özellikle kredi kartı kullanıcılarına birçok avantaj sunmaktadır ancak kişiler kredi kartı uygulamasının sunduğu bu avantajlardan yararlanabilmek için kredi kartlarını bilinçli ve doğru bir şekilde kullanmalıdır.

Kredi kartlarının bilinçsiz kullanımında banka müşterileri kötü sonuçlar ile karşılaşabilmektedir. Kişiler kredi kartı kullanarak yaptıkları alışverişlerde sanki satın aldıkları o ürüne herhangi bir ödeme yapmıyormuş gibi hissetmemelidirler. Çünkü anlık olarak eski alışkanlıklardan gelen bir şekilde kişiler kasa gibi ödeme noktalarında ceplerinden nakit para çıkarıp vermedikleri için sanki satın aldıkları o ürünü bedava aldıkları hissine kesinlikle kapılmamalıdırlar. Belli bir süre sonra harcadıkları bu tutarı ödemeleri gerektiğinin bilincinde olmalıdırlar. Kredi kartlarının kullanımı ile ilgili diğer önemli ayrıntı ise taksitlendirme işleminin dikkatlice yapılmasıdır. Kişiler taksitlendirme işleminden yararlanmak isterken asıl fiyat ile vade farklı fiyatın birbirinden çok farklı olup olmadığına dikkat etmelidir. Çünkü az az ödemek isterken aslında fark etmeden çok daha fazla tutarda ödeme yapılması kesinlikle kredi kartı kullanıcılarının düşmemeleri gereken bir hatadır.

Kredi kartının bilinçli kullanılmasında bunlardan farklı olarak faturalandırma ve bu faturanın gerektiği zamanlarda ödenmesi de çok önemlidir. Kişiler kredi kartını çıkarttırırken banka ile birlikte kendileri için en uygun hesap kesim tarihini seçmelidir çünkü dönem borcunun ödenmesi durumunda hesap kesim tarihi oldukça önemlidir. Buna ek olarak da kredi kartlarının gelen dönem ve asgari borçlarının gerektiği tarihte ödenmesidir. Çünkü son ödeme tarihini geçtikten sonra ödenmeyen her borç için faiz uygulanmakta ve borç miktarı artmaktadır bu da kredi kartı kullanıcısı için kötü bir durumdur.