Ölen Kişinin Kredi Kartı Borcu Silinir Mi?

Ölen kişilerin kredi kartı borçları bir takım düzenlemelere göre karşılanmaktadır. Bunun için kişilerin kredi çekerken hazırlanan hayat sigortası kredi borcunuzu otomatik olarak kapatabilmektedir. Bu durum böyle olacağı gibi sigortanın içeriği de bu borcun kapatılmaya elverişli bir sigorta olup olmadığını da detaylı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir.

Örneğin; bir sigorta trafik kazasında ölen vatandaşın kredi borcunu kapatabilirken faili meçhul bir ölüm sonucunda aynı kişinin kredi borcunu kapatılmayabilir. Buna ek olarak farklı ölümlerde sigorta geçersiz kalabilmektedir. Şüpheli ölüm durumlarında da sigorta tarafından kredinin ödenmesine engel olmaktadır.

Her zaman kredi çekerken yapılan hayat sigortasını detaylı inceleyip gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Kredi kartı borçlarında da kişilerin borçları yasal mirasçılarına devredilebilir. Bu gibi durumlarda mirasçılar eğer borçları ödemek istemezse mahkemeye dava açabilir. Açılan dava sonucunda kişiler borcu reddeder. Bu gibi durumlarda da mahkeme kararına göre alınabilen önlemler sonucunda borç, ölen kişiye kefil olan şahıslara yönlendirilebilir. Bu sayede ödemeler gerçekleşerek kapatılabilir.

Bireylerin kredi ve kredi kartı kullanımlarında muhakkak sigorta yaptırmaları gerekmektedir. Sigorta, bu ve bunun gibi durumlarda hayat kurtarıcı özelliğe sahiptir. Sadece ölüm durumunda değil, günlük faaliyetleri yapamayacak bir hastalık olunması durumunda da hayat sigortası devreye girer ve kişiler ödemelerini yapmaz ya da erteleyebilirler.