Ek Hesap Nedir?

Ek hesap, mevduat hesabı olan müşterilere, bankalar tarafından verilen bir kredi türüdür. Bankalar tarafından verilen bu kredi türü, limitlidir. Ek hesabı olan müşteri, istediği zaman bu miktarı kullanabilme imkanına sahiptir. Müşteri, dilerse bu parayı nakit olarak çekebilir, isterse de alışverişlerinde kullanabilir. Mevduat hesaplarında kullanılan ek hesap, birçok banka tarafından müşterilerine sunulan bir hizmettir. Birçok zaman mevduat hesabında para kalmaz. Bu aşamada ek hesaplar, tüketicilerin imdadına yetişir ve o anki nakit sorununun çözülmesine yardımcı olur. Özellikle kredi kartı kullanmayanlar ve nakde sıkışanlar için ek hesap büyük öneme sahiptir.

Ek hesap açtırmak istiyorum diyorsanız, bunun için mevduat hesabınızın olduğu bankaya başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ek hesap açılması için banka ilk aşamada müşterilerinin finansal geçmişlerini inceler. Bir çeşit kredi olan ek hesap için, aylık gelir, çalışma durumu ve kredi notu gibi bazı faktörler göz önünde bulundurularak kısa bir araştırma yapılır; eğer uygun görülürse de hesaba ek hesap tanımlanır. Bu aşamadan sonra ise, ek hesap hemen kullanılabilmektedir.

Ek Hesap Kullanım Alanları

Ek hesap ile vadesiz hesapta yapabilecek tüm işlemleri gerçekleştirmek mümkündür. GSM, su, internet, doğalgaz veya elektrik gibi fatura ödeme işlemleri, nakit para çekme, EFT veya havale işlemleri gibi işlemleri ek hesap ile anında yapmak mümkündür.

Ek Hesap Faizleri

Ek hesap faizleri günlük olarak işletilmesine rağmen, faiz oranları açısından düşük seviyelerdedir. Faiz oranı sabittir. Yani ister nakte çevrilsin, ister ek hesap limitten alışveriş yapılsın, faiz oranı değişmeyecektir. Faiz oranları hemen her banka için farklılık gösterir.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Ek hesabınızı kapatmak isterseniz, bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak veya banka şubelerine giderek ek hesabınızı kapabilirsiniz. Tabi kapatma işlemi yapmadan önce, banka yetkilileri bu ek hesaba dair detaylara bakacak ve herhangi bir borç durumu ise bu ek hesabı kapatmayacaktır. Bu yüzden ek hesap ile ilgili bir borç durumu söz konusu ise, ek hesabınız o borcu ödeyesiye kadar kapanmayacaktır.