Eş İzni Olmadan Kredi Çekilebilir mi?

Son dönemlerde en fazla sorulan sorulardan birisi de kredi almak için eş iznin gerekip gerekmediğidir. Daha önce eş izni olmadan konut satışı yasaklanmıştı. Burada amaç Türk aile yapısını korumak ve aile birliğini sağlamaktı. Yargıtay tarafından emsal teşkil eden bir kararın alınması da bu konunun kesinleştiğini gösterdi. Ancak kredi almada bazı farklı durumlar olabiliyor. Eş izini olmadan konut veya taşıt kredisinin çekilmesi mümkün olmuyor. Fakat vekaleten kredi çekilmesi söz konusu olabiliyor.

Eş Vekaleti İle Kredi

İhtiyaç kredilerinde de vekalet ile birlikte kredi çekmenin mümkün. Kredilerin alınmasında miktara da dikkat ediliyor. Burada eşlerin toplam gelirleri ve kredi notlarının da hesaplanması gerekiyor. Böylece ilerleyen dönemlerde eşlerin ve dolayısıyla ailenin zorlanmaması amaçlanıyor. Ancak vekalet almak için eş izni olması gerektiğinin hatırlatılmasında fayda bulunmakta. Yani eş izni olmadan kredi çekmek mümkün değil.

Eşler Artık Her Şeye Ortak

Bankalardan kredi almak artık eskisi gibi kolay değil. Bunun nedeni de genel olarak kredi borçlularının sayısının artık milyonlara ulaşması. Bunun önlemek için bir dizi önlem alan BDDK ve bankalar eşlerin kredi almasında ortak olmayı ve her iki tarafın onayının olmasına dikkat çekiyor. Böylece borçlu sayısının azaltılması hedefleniyor.

Benzer şekilde yine eş izni olmadan bir başkasına kefil olmak da mümkün değil. Bir tanıdığınıza kefil olmanız durumunda banka eşinizin yazılı olarak iznini istiyor.