Kara Listeden Nasıl Silinirim?

Kişilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere bankalardan almış olduğu tüm krediler, kredi kartları, çekler, senetler ve kalan tüm finansal işlemlerin kayıtları Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınmaktadır. Bu finansal işlemlerin her birinin düzenli olarak kullanılmaması halinde ve geri ödemelerinde yaşanılan problemler, aksatmalar ve gecikmelerden dolayı bankalar kanalı ile Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu bu banka müşterilerine takip başlatmaktadır.

Yaşanılan problemler sonucunda kişiye başlatılan takip kararı İdari ve Kanuni Takibe bağlı olarak belirlenmiş yasal süreler çerçevesi içerisinde ödemelerinde problem olan banka müşterileri kara liste olarak bilinen sisteme eklenmektedir. Merkez bankası tarafından tutulan bu bilgiler bankaların vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda kayıt altına alınmaktadır. Bu kayıtlarda adı geçen kişinin en az 5 yıl boyunca ismi kayıtlarda silinmemekte ve bankalar bu kişiyi en riskli müşteri olarak nitelendirmektedir.

Adı kara listede bulunan bir kimsenin bankalarla çalışmasına engel olan bu sistemden çıkabilmesi için adının kara listeden silinmesi gerekmektedir. Kara listeden nasıl silinirim sorusuna yanıt vermek gerekir ise kara liste kayıtlarından bir kimsenin adının kaldırılabilmesinin ise yalnızca tek bir yöntem bulunduğunu söylemek mümkündür. Bu yöntem ise kişinin adının kara listeye eklenmesine sebep olan ve var olan tüm finansal borçları ile tüm ödemelerinin hepsini kapatmasıdır. Ancak tüm borçlarını kapatmış olan bir kimsenin ismi anında kara listeden silinmemekte olup, 5 yılın ardından kişi kayıtlardan kaldırılmaktadır. Ayrıca bu kayıtlar Merkez Bankası tarafından silinmiş olsa dahi bankaların kayıtlarında kalabilmektedir.

Kişinin adının kara listeden silinmesinin ardından bankalarla tekrar çalışılmaya başlanabilmektedir. Ancak bankalar geçmiş kayıtlara ulaşabildiği için kişinin kredi ya da kredi kartı başvurularına olumsuz yanıt verebilmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki günümüzde bazı bankalar kişilerin başvurularına olumsuz yanıt verebilirken bazı bankalarda müşterilerinin taleplerine olumlu yanıt verebilmektedir.