Kredi Başvurusu Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken 7 Önemli Kriter!

Günümüz koşullarında artan ihtiyaçlara karşı kazanılan gelir seviyesi yeterli gelmemektedir. Bu nedenle her insan fazladan paraya ihtiyaç duyar. Yeni bir ev sahibi olmak, düğün masraflarını görmek, araba almak, tatile gitmek, evine tadilat yaptırmak ve diğer birçok harcama için insanlar kredi başvurusunda bulunurlar. Bankaların bunları göz önünde bulundurması sonucu çok farklı kredi seçenekleri ortaya çıkmaktadır.

Kredi Başvurusu Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  1. Öncelikle çok fazla ihtiyaç yoksa kredi alma en aza indirilmeli.
  2. Kredi çekmeden önce aylık gelir göz önünde bulundurulmalı ve vadesi ona göre ayarlanmalı. Kredi onaylansın diye yanlış tercih edilen vade planları tüm hayatı etkileyebilir.
  3. Kredi başvurusu yapılmadan önce tüm bankaların fırsatları araştırılıp faizleri değerlendirilip ona göre banka seçilmeli.
  4. Masrafsız kredi yoktur. Bu yüzden tüm faizler ve masraflar göz önüne alınarak seçenekler değerlendirilmeli. Herkesin kendine en uygun krediyi seçmesi en doğru olandır.
  5. Kredilerin maliyetleri hesaplanarak daha avantajlı olana yönelik seçim yapılmalı.
  6. Eski kredi borçlarını kapatmak isteyen müşteriler kredi başvurusunda bunu bankaya bildirmeli banka ona göre hareket edecektir.
  7. Öncelikle kredinizin bulunduğu bankaya yeni kredi başvurusu yapılmalı çünkü diğer bankalar kredi üstüne yeni kredi vermeyebilir, kredinizin bulunduğu banka eski kredinize yapılandırma yapabilir.