Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Artan ihtiyaçlar doğrultusunda birçok birey bu ihtiyaçlarını karşılama yolu olarak kredileri görmektedir. Kredi kullanımı için bankaların yolunu tutan bireylerse kredi kullanımlarında bazı şartlarla karşılaşabilirler.

Bankalar, kredi kullanmak isteyen müşterilere kullanmak istediği kredi türüne göre bazı şartlar uygulamaktadır. Kredi alma şartlarının neler olduğu hakkında bilgisi olmayan kullanıcılar çoğu zaman bu şartların farkında olmadıkları için kredi başvurusunun reddidilmesiyle karşı karşıya gelebilirler. Peki kredi alma şartları neler?

Öncelikle bankanın önem verdiği en can alıcı nokta, kredinin ödenip ödenemeyeceğidir. Bankalar doğal olarak kar amacı güden kuruluşlar olarak, verdikleri kredilerin geri ödenmesini ister. Bu yüzden sizin gelir durumunuz hakkında detaylı bir bilgiye sahip olmak isterler. Bunun için kredi notu gibi, mali geçmiş analizlerini dikkate alırlar. Diğer detaylara değinilecek olursa, sigortalılık süresidir. Kredi başvurusu yaparken sigorta süresinin yetersiz olması bireysel kredilerde önünüze çıkacak engellerden bir tanesidir. Bunun için eskiden uzun bir süre çalıştığınız yeri referans göstermeniz sizin için iyi olacaktır.

Kredi alma şartlarında bir diğer husus ödenmemiş borcunuzun olmamasıdır. Ödenmemiş borçlar bankaları huzursuz eden noktalardan bir tanesidir. Kredi başvurusu esnasında böyle bir borcun gözükmesi bankanın kararını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu borç genellikle bankalara yapılan borçlanmalardır. Ödeme geçmişinizin düzenli olması da aranan şartlar arasındadır. Düzenli ödemeler kredi notunuzu da yükselteceği için size ekstra fayda sağlayacaktır. Ayrıca kredi notunuzun da yüksek olması bankaların uygun faiz oranlı kredileri için size kolaylık sağlayacaktır.

İdari takipte olmamak elbette en önemli noktadır. İdari takipteyken size bankaların kredi vermeleri bir hayli güçtür. İdari takip sürecinde kırmızı kalem yiyebilir, icralık olmanız halinde Merkez Bankası’nın kara listesine dahi girebilirsiniz. Bu yüzden idari takibe düşmemelisiniz. Kredi alma şartları için bankalar sizden adres teyidi de isteyebilir. Adres teyidiniz de sağlandıktan ve eksik belgeler olmadığı sürece sayılan kredi alma şartları sağlanırsa, kredi başvurusu ve kullanımında pürüz çıkacağı sanılmamaktadır.