Kredi Başvurusunun Olumlu Sonuçlanması için 5 Önemli Kriter!

Günümüz koşullarında banka kredilerine ihtiyaç gün geçtikçe artış göstermektedir. Tüketiciler ihtiyaçlarını karşılamak adına kendilerine uygun kredi veren bankalara başvurarak bu ihtiyaçlarını gidermeye çalışırlar. Kredi almak göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Uygun vadeli ve faiz oranlı kredi olanaklarını bulmak, bulduktan sonra başvuru şartlarını yerine getirmek ve kredinin çıkmasını beklemek oldukça teferruatlı bir iştir.

Banka kredisi alabilmek için bankaların göz önünde bulundurduğu şartlara baktığımızda:

  • Çalışılan iş yerinde 6 aylık sürenin doldurulması gerek. Eğer 6 ay dolmadıysa önceki çalışılan işyerinden başvuruda bahsetmek iyi olacaktır. Bu şart tam olarak taşınmıyorsa maaş alınan bankadan kredi talebinde bulunmak faydalı olacaktır.
  • Başvurusu sırasında devam eden borç varsa bankaların inceleme sırasında gözükeceğinden gecikmiş borç varsa ödenmesi gerekir. Bu nedenle borçların her zaman zamanında ve eksiksiz olarak ödenmesi gerekmektedir. Borcun çok ya da az olmasından ziyade, borçların ödemelerinin düzenli ödenmesi çok daha önemlidir.
  • Tüm finansal işlemlerin kayıt altına alındığı kredi kayıt bürosu (KKB) puanının yeterli olması. Kredi puanının düşüş olması halinde bankalar müşterilerden kefil talep edebilirler ya da direkt olarak kredi reddi çıkarırlar. Kredi notunun yüksek olması her zaman hem kredi hem de kredi kartı başvurularının olumlu sonuçlanması için avantajdır.
  • Borç ve ödeme geçmişi önemli olacağından kredi taksitleri ve kredi kartı borçlarının zamanında ve düzgün ödenmesi kolaylık sağlayacaktır.
  • Çalışılan yerden alınan maaş bordrosu ya da geliri gösteren belge bankaya sunulmalıdır.