Kredi Kartı Neden Çıkmaz?

Bankalar, tüketicilerin kendi banka ürün ve hizmetlerini kullanmasını sağlamak için değişik kampanyalar düzenlerken bankacılık hizmetlerini sorunsuz, hızlı ve günün dilediği saatinde yapabilmesi için hizmet ağının geliştirmiştir. İnternet, mobil, telefon bankacılık sistemlerini geliştirmektedir. Bankalar, her ne kadar hizmet ürünlerinin kullanılması için çaba serf etse de sorun yaşayacağı, geri ödemelerin aksayacağını düşündüğü müşterilerinin taleplerine olumlu cevaplar bilmez.

Kredi kart başvuruları sonrası başvuran hakkında kısa bir istihbarat çalışması yapılır. Bu istihbarat çalışması kredi notu araştırmasıdır. Yapılan araştırma sonrası kredi notu yüksek ve risk bölgesinden uzak olan kişilerin kredi kart başvuruları kısa sürede cevaplanmakta ve onaylanmaktadır. Ancak kredi notu düşük olan ve riskli pozisyonunda ki kişilerin talepleri ise olumsuz cevaplanmaktadır. Kredi kartı gibi en kolay başvurular ve bankaların en çok kullandırmak istediği kredi kartlarında bile kredi notunun önemi görülmektedir.

Kısaca banka borçlarını zamanında ve düzenli ödemek, banka borçlarından dolayı yasal takibe düşmemek şeklinde tanımlayacağımız kredi notları sadece kredi kartlarında değil tüketici kredileri başta olmak üzere tüm bankacılık işlemlerinde karşımıza çıkmaktadır. Kredi notlarının düşük dereceleri risklerine göre değişim göstermektedir.

Az riskli olan kişilerinde kredi kartı başvuruları genellikle onaylanmaktadır. Ancak Merkez Bankasının Kara Listesine girmiş kişilerin kredi kart başvuruları kesinlikle onaylanmamaktadır. Banka tarafından borçları yüzünden hakkında yasal takip başlatılmış kişiler kredi notunun en dip bölgesi adı verdiğimiz 0 – 799 arası olan ve kırmızı renge sahip kişilerin kredi kart başvuruları onaylanmamaktadır. Kredi kartının onaylanmamasının bir başka nedeni ise gelir düzeyinin olmaması veya yetersiz olmasıdır.

Mesela bankalar öğrencilere kredi kartı vermek istemezler. Çünkü öğrencilerin sabit bir gelirleri olmadığı için geri ödeme riski olduğu için kredi kart başvuruları genellikle onaylanmaz. Öğrencilere kredi kart verilmesi genellikle velisine ait kredi kartına ek kart çıkartılması şeklinde gerçekleşmektedir. Yine 18 yaş altı olup da velilerinin izin imzası olmayan kişilere de kredi kartı çıkmamaktadır.