Kredi Puanına İtiraz Edebilir miyim?

Kredi çekmek istiyorsunuz ama bir türlü istediğiniz kredi puanına ulaşamıyor musunuz? Kredi çekmek istediğiniz halde hala istediğiniz kredi notu seviyesine ulaşamadıysanız yapacağınız tek şeyin kredi puanı itirazı yapmak olduğunu söyleyebiliriz.

Kredi kartı aldığınız zaman ya da kredi çektiğiniz zaman bankalar size ait bilgileri Kredi Kayıt Bürosuna göndermektedir. Kredi Kayıt Bürosu bünyesinde toplamış olduğu bilgileri daha sonraki kredi çekme işlemleriniz sırasında kullanmak üzere bankalara iletir. Bankalara verilmiş olan bu bilgiler sayesinde kredi işlemleriniz hızlanarak kabul olabilir ya da red edilebilir.

Kredi borçlarınızın tamamını zamanında ödediyseniz ve buna rağmen kredi puanınız düşük ise kredi puanınıza itiraz edebilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu topladığı bilgiler sayesinde sizden gelen herhangi bir şikayetin sonucuna karar verebilmektedir.

Bankaların sizin hakkınızda yapmış oldukları kötü ve iyi yorumların tamamı Kredi Kayıt Bürosu’nda toplandığı için belli aralıklar ile hakkınızda yaratılmış kötü imaj değişebilir. Eğer bankanızın size haksızlık ettiğini düşünüyorsanız itirazlarınızın tamamını Kredi Kayıt Bürosuna iletebilirsiniz. Bu sayede haklıysanız kanıtlama imkanınız da olmuş olacaktır.

İtiraz edilmesine rağmen kredi notu halen daha düşükse kredi notunun yükselmesi için mevcut durumdaki borçlarınızın ödemelerini zamanında ve eksiksiz olarak yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda kredi kartı olan kişilerin kartlarından otomatik ödeme talimatı verilmesi kredi notunu yükselten etmenler arasında yer almaktadır.