Lise Öğrencilerine Kredi Kartı Verilir Mi?

Günümüzde birçok insan gibi lise öğrencileri de ekonomik bağımsızlıklarını kazanmak ve kredi kartı kullanmak istiyor. Son günlerde sıkça sorulan ve merak edilen konulardan bir tanesi de bankaların lise öğrencilerine kredi kartı verip vermediği ile ilgilidir. Bu konu ile ilgili söylenmesi gereken ilk şey hiçbir bankanın 18 yaşını doldurmayan kişilere kredi kartı vermediğidir. 18 yaşını doldurmayan ve reşit olmayan kişilere resmi olarak hiçbir banka tarafından kredi ya da kredi kartı verilmemektedir. Hatta bu kişilerin banka ile ilgili diğer işlemleri yapmaları bile mümkün değildir.

18 yaşının altında olan birçok kişinin elinde kredi kartı görüyorum diye bir düşünceye kapılabilirsiniz. Gördüğünüz bu kartların kredi kartı değil, ek kart olduğunu söylemek gerekir. Bankaların kredi kartı vermek için aradığı şartlar arasında 3 ila 6 ay arasında sigortalı olma şartı yer almaktadır.

Öğrenciler de de herhangi bir sigorta durumu bulmadığı için başvuru yapılsa dahi banka tarafından onay verilmeyecektir. Ancak bazı durumlarda öğrencilerinde kart kullanmaları mümkündür. Eğer öğrencinin velisi bankaya gidip yazılı bir belge ile izin verdiğini belirtirse kart kullanması mümkündür.

Bunun dışında öğrenciler için 500-600 TL arasında limite sahip kart veren bankalar da bulunmaktadır. Yani öğrencilerin kart kullanma durumu bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Eğer böyle bir durum söz konusuysa bankaya gidip görüşme sağlayabilir ve bilgi alabilirsiniz.