Kredi Kartı Borcum Varken Kredi Çekebilir Miyim?

Ülkemizde hizmet vermekte olan pek çok banka potansiyel müşterilerinin ve kalan tüm tüketicilerin kredi ve kredi kartı ürünlerini kullanabilmesi için oldukça fazla çalışmalar yürütmektedir. Bankaların bu ürünlerini kullanmak isteyen kişilerin bankalara belli başlı kriterleri yerine getirmesi ve talep edilen evrakları beyan etmesi gerekmektedir. Aksi halde banka kişinin bu ürünleri kullanmasına olumlu yaklaşmamaktadır.

Günümüzde kredi kullanmak isteyen kişiler acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bankaların sunmuş olduğu kredi ürününü kullanmak isterken pek çoğu da bizzat kendilerinin kullanmakta olduğu kredi kartlarının borçları nedeni ile kredi kullanmak istemektedirler. Ancak bankaların belirlemiş oldukları bazı kriterler ve müşterilerin geçmiş dönemlerde yaşamış oldukları finansal sorunlar kişilerin kredi taleplerine olumsuz yanıt alabilmelerini düşündürmektedir. Unutulmaması gerekir ki bankaların sunmuş olduğu kredi seçenekleri her türlü ihtiyacın karşılanmasına yönelik geniş bir kullanım alanı sunması nedeni ile kredi kartı borcum varken kredi çekebilir miyim sorusunun yanıtını arayanlar için açık kapı bırakmaktadır.

Bankalar kredi kartı borcu mevcutken kredi kullanmak isteyen kişilerin başlıca koşullara uyum sağlamasına özen göstermektedir. Öncelikle kredi kartı borcu olan kişinin borcundan dolayı Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınan kara listede olmamasına dikkat etmektedir. Eğer kişi kredi kartı borcundan dolayı takibe alındıysa ya da adı kara listeye eklendiyse 5 yıl süre ile hiçbir kredi seçeneğinden faydalanamamaktadır. Ancak kredi kartı borcu bulunuyorsa ve kara listede adı yoksa bankalar kredi başvurusuna olumlu yanıt verebilmektedir. Unutulmaması gerekir ki bankalar müşterilerinin başvurularına yanıt vermeden önce kişinin kredi notunu sorgulayarak bir ön eleme yapmaktadırlar.

Kişinin T.C. kimlik numarası ile Kredi Kayıt Bürosu’ndan yapılan bu sorgulama ile kredi notu üzerinden kişinin risk durumu incelenerek kredi işlemleri başlatılmaktadır. Yani kişinin kredi kartı borcunun bulunması halinde yapılan sorgulama işleminde kredi notu bankanın kabul gördüğü derece içerisinde ise kredi başvurusu olumlu yanıtlanabilmektedir. Tüm bunların dışında kişinin kredi kartı borcu mevcutsa ve tüm kart borcunu düzenli olarak geçmiş dönemlerde dahi ödemiş ise hiçbir problem olmaksızın bankalar kişinin taleplerine olumlu yanıt vererek kredi kartı borcunu gözetmeksizin işlemleri başlatabilmektedir.