Maaşın Kaç Katı Kredi Çekilebilir?

Bankaların müşterileri için sunduğu hizmetlerin başında krediler gelmektedir. Değişik şekillerde verilen bu krediler özellikle bireysel, tüketici ve ihtiyaç kredisi adı altında sunulur. Verilen bu krediler farklı kişilerin farklı şekillerde ki ihtiyaçlarını karşılamak için çözüm yolu olarak görülmektedir.

Bu durumda kredi kullanmak isteyenler normalde aldıkları maaşı hesap etmeden kredi çekmek isterler. Kredi kullanımını etkileyen birçok unsur vardır. Bunların en önemlisi kişinin maaşı, kredi notu ve diğer bankalarda ki toplam riski dikkate alınmaktadır. Bu sebepler maaşınızın kaç katı kredi çekebileceğiniz konusunda da belirleyicidir. Bankalar kredi verirken geri alınacak paraların geri dönüşümünü önemserler. Bu nedenle net maaşınızın 2 ya da 5 katına kadar tüketici kredisi çekebilirsiniz. Kredi çekmeden önce net maaş miktarınız önemlidir.

Kredi Çekerken Herhangi Bir Evrak İstenir Mi?

İhtiyacınız olan krediyi çekmeden önce sizlerden maaşınızı gösterir bir belge ve maaş geliriniz hakkında işyerinizden resmi bir belge ya da yazı istenecektir. Maaş bordronuz ve eğer kredi siciliniz de sağlam ise genellikle maaşınızın 2 ya da 5 katına kadar kredi çekme imkanına sahip olursunuz.

Farklı nedenlerden dolayı bazen bankalar kredi tutarlarını değişiklik gösterebilirler. Bir bankada vadeli hesabınızın olması ve bu hesapta belli bir miktarda paranızın bulunması, kredi çekmek için önemli bir etken olacaktır. Bu gibi nedenler bankalardan kredi çekmenizi daha kolay hale getirecektir. Bu şekilde aklınıza takılan maaşın kaç katı kredi çekebilirim sorusunun yanıtının da oldukça belirgin olduğunu belirtmekte fayda vardır. Diğer bankalardan kullanmış olduğunuz krediler ve riskler var ise yeni bir kredi başvurunuz düşük limitli olabilir, ya da hiç verilmeyebilir. Bunun gibi nedenler ile kredi çekemediğiniz de ise genellikle risklerin az olmasına dikkat edilmeli ya da uygun zaman beklenmelidir.