Sigortasız Olan Birisi Kredi Çekebilir Mi? Sigortasız Kişiye Kredi Veren Bankalar

Kişilerin tüketici kredilerinden ve acil nakit ihtiyaçlarında ihtiyaç kredisi ürünlerinden yararlanabilmeleri için tüm bankalar tarafından çalışma politikalarında belirtilen koşullara ve kriterlere uyum sağlaması şartı aranmaktadır. Bu kriterler arasında bankalar vermiş oldukları kredilerin geri ödemelerini garanti altına almak ve riski en aza indirmek için kişilerin sigortalı bir çalışan olmasını ön görmektedir. Bu nedenle bankalar müşterilerinin başvuruları esnasında öncelikle sigortalı bir çalışan olup olmadığını sorgulanmakta ve tüketicilerin kredi başvurularına almış oldukları olumlu yanıtlar bu kriter ile doğru orantılı sürdürülmektedir.

Sigortasız Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Günümüzde pek çok banka sigortalı bir çalışan kriteri doğrultusunda kredi ürünlerinin kullandırılmasına olanak sunarken bazı bankalar sigortasız pek çok kişinin çalışmakta olduğunu göz önünde bulundurarak hem müşteri potansiyellerinde artış olması hem de çalışma politikasında ilerleme kaydedilmesi adına sigortasız tüketicilerinde kredi ihtiyaçlarını karşılamasına olanak sunmaktadır. Böylece sigortasız kişiler de kredi ve kredi kartı başvurusu yapabilme hakkına sahip olmaktadırlar.

Ancak belirtmek gerekir ki sigortasız kişiye kredi veren bankalar kişilerin almış oldukları kredileri garanti altına alabilmek için başka alternatif yollar ile riski en aza indirerek çalışma politikalarında yenilikler yapmaktadırlar.

Sigortasız Kişilere Hangi Bankalar Kredi Verir?

Sigortasız bir kimsenin bir bankadan kredi ürünü kullanabilmesi için öncelikle başvuruda bulunacağı bankada bir mevduat hesabı bulunması ve hesap içerisinde kabul görür tutarda parasının olması gerekmektedir. Bu yöntem sayesinde ev hanımları ve öğrenciler de kredi kullanabilmektedirler. Eğer kişinin bankada bir mevduat hesabı bulunmuyorsa başka bir yöntem ile de işlem yapabilme hakkına sahiptir. Bu işlem ise bankaya gösterilen ipotektir. Ev, arsa, araba veya kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir mülkün teminat gösterilmesi ile sigorta olmaksızın kredi ürünlerinden faydalanılabilmektedir.

Ayrıca kişinin kendi üzerine olan mülkünün kirada olması ve kira gelirini bankaya beyan etmesi sonucunda da banka işlem yapabilmekte ve kira geliri hesaplanarak kişinin kullanabileceği kredi tutarı ile ödemelerinin planının çıkararak işlem yapabilmektedir. Herhangi bir kefil ve gelir belgesi istenmeksizin kişinin bu yöntem kanalı ile kredi başvurusu olumlu sonuçlanabilmektedir.

Sigortasız kişilerin kredi kullanmasına olanak sunan bankalar mevduat hesabı ya da teminat gösterilmesi ile kişilerin finansal çalışmalarını sürdürmesine olanak sunabildiği gibi kullanılan kredinin ödemelerinde yaşanılan aksaklıklar veya gecikmeler yaşanılması halinde mevduat hesabı içerisindeki paraya blokaj uygulamakta ve kişi hesabı içerisindeki parayı kullanamamaktadır. Bankanın uygulamış olduğu blokaj sayesinde banka riskini en aza düşürmekte olup, vermiş olduğu kredinin geri ödemesini garanti altına almaktadır.

Günümüzde bu yöntemler kanalı ile sigortasız kişilerin kredi başvurularına olumlu yanıt veren bankalar; Halk Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Deniz Bank, ING Bank ve QNB Finansbank olarak sıralanabilmektedir. Sigorta şartı olmadan bankaların belirlemiş olduğu kriterlere uyum sağlanması halinde bu bankalardan kredi kullanılması mümkündür.