Ziraat Bankası’ndan Evleneceklere Çeyiz Hesabı

Ziraat Bankası evlenmek isteyenlere Çeyiz Hesabında birikim yapma olanağı sağlıyor. Ayrıca 27 yaşını doldurmadan önce en az 3 yıl bu hesapta birikim yapmanız durumunda toplam birikiminizin %20’si kadar devlet katkı da hesabınıza ekleniyor. Çeyiz Hesabı için Ziraat Bankasına gidip başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Peki, Devlet Katkılı Çeyiz Hesabından kimler yaralanabilir?

Eğer 24 yaşını doldurmamış ve de daha önce evlilik yapmamışsanız devlet katkısından yararlanabilirsiniz. Evlenmeden önce en az 3 yıl boyunca çeyiz hesabınıza düzenli ödeme yapmış olmanız gerekmektedir. Evliliğini 27 yaşından önce yapan kişiler evlendikleri tarihten itibaren 6 ay içinde belgeleriyle birlikte Ziraat Bankasına başvurarak bu katkı payından yararlanabilir. Ancak düzenli ödeme yapılmadığınız takdirde %20’lik Devlet Katkı Payından yararlanamazsınız.

Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı özellikleri

Devlet katkısı bankaya yaptığınız ödeme tutarınıza göre değişiklik gösterebilir. Evlendiğiniz tarihten itibaren hesaptaki birikim tutarınızın %20’sini geçemez. Düzenli ödemeleriniz dışında üst sınırı aşmadan ek olarak istediğiniz zaman para yatırabilirsiniz. Yalnızca hesabın ilk açılışında üst sınırı aşan bir miktarda para yatırabilirsiniz.

Devlet Katkılı Çeyiz Hesabı ortak olarak açılamaz ve de yalnızca TL cinsinden işlem görebilir. Ayrıca başka bir bankaya taşınamaz ve de bir kişi kendi adına yalnızca bir hesap açabilir. Bir senede hesabın bakiyesinin asgari ödeme miktarının altına düşmemesi şartı ile 2 defa para çekebilirsiniz
Ödeme dönemizi 1 aylık olarak seçerseniz hesabınızda asgari birikim tutarı 105,58 TL, azami birikim tutarı ise 1.055,80 TL olacaktır. Eğer 3 aylık periyotlar şeklinde ödemeyi tercih ederseniz asgari birikim tutarı 316,74 TL, azami birikim tutarı ise 3.167,40 TL olacaktır. Bu tutarlar yalnızca 2016 yılı için geçerlidir. Hesap açılışında bir defaya mahsus olmak üzere 15.837 TL’ye kadar para yatırabilirsiniz.