ATM’den Kartsız Nasıl Para Çekilir?

Değişen ve gelişen ekonomi ile birlikte insanların tüketim ve ödeme şekilleri de değişiklik göstermiştir. Özellikle günümüzde geçmiş olduğumuz yıllara kıyasla nakit kullanımı azalmıştır. Bankalarda bulunan hesaplar doğrultusunda edinilmiş kredi kartları ya da banka kartları nakit paranın yerini almıştır.

İnsanlar paralarının çalınma riskine ya da yıpranma payına karşılık olarak yanlarında para taşımak yerine kendileri tarafından şifrenmiş olan kredi kartı ya da banka kartı taşıyarak işlemlerini halletmektedirler. Buna ek olarak ise bankaların müşterilerinin kullanımını kolaylaştırmak amacıyla işleme koyduğu uygulamalar mevcuttur. Bunlardan en önemlisi ve tercih edileni ise internet bankacılığıdır. İnsanlar sahibi oldukları banka hesaplarını internet erişiminin olduğu her yerden herhangi bir enerji ve vakit kaybetmeden kontrol edebilmektedir. Ancak bazı işletmelerde kredi kartı ya da banka kartının geçerli olmaması ya da farklı sebepler dolayısı ile kişiler nakit paraya da ihtiyaç duymaktadır. Bunun sonucunda ise bankaların kullanıma sundukları ATM’lerden nakit ihtiyacı giderilmektedir.

ATM’den Kartsız Nasıl Para Çekilir?

Klasik ve en çok tercih edilen yöntem kişinin banka hesabına ait olan hesap kartı ile bankasının ATM’sinden kendi belirlediği şifre ile parasını çekmesidir. Ancak teknolojinin gelişmesine de bağlı olarak ATM’lerdeki bu nakit para çekme işlemi artık kartsızda yapılabilmektedir. Banka hesabına sahip olan kişi internet bankacılığına giriş yaparak banka kartı yerine kullanılacak olan şifreyi edinerek kartsız bir şekilde bankamatikten parasını çekebilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için banka kartı yerine edinilen şifrenin girilmesi yeterlidir.