BKM Uyardı! Banka ve Kredi Kartı Kullanırken Dolandırılmamak İçin Bunlara Dikkat Edin!

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) dolandırıcılık girişimleri hakkında kart kullanan vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. BKM, hem pos kullanımı, hem ATM kullanımı, hem de internet kullanımı konusunda önemli detaylar bildirdi.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’nin Genel Müdürü Soner Canko, kartlı ödeme alanında Türkiye’nin dünya genelinde en iyi performansa sahip ülkelerden bir tanesi olduğunu belirtti. Açıklamasında bankaların bu konuda oldukça hassas olduğunu ifade eden Canko, bankaların sunduğu teknolojilerin oldukça güçlü olduğunu, Türkiye’nin hem banka, hem de kredi kartı dolandırıcılığı açısından dünya genelindeki en güvenli ülkeler listesinde ilk sıralarda yer aldığını belirtti.

Sistemlerin sahip olduğu güvenliliğin kullanıcıların dikkatsiz davranması halinde kolaylıkla kırılabileceğini belirten Canko, kart kullanıcılarının dolandırıcıların tuzağına düşmemesi, kart bilgilerini hiçbir şart altında paylaşmaması gerektiğinin önemine vurgu yaptı. Vatandaşları bilgilendirme konusunda çalışmalara devam edileceğini belirten Canko, BKM olarak hem eğitici, hem de bilgilendirici faaliyetler gerçekleştirmeye devam edeceklerini aktardı.

ATM’lerde işlem gerçekleştirme esnasında vatandaşların tanımadıkları kişilerden herhangi bir yardım almamaları gerektiğini belirten Canko, aynı zamanda özel olarak yerleştirildiğine şüphe duyulan bir cihaz olması halinde bankaya  haber verilip, ATM’nin kullanılmaması gerektiğini belirtti. ATM’de herhangi bir para veya kart sıkışması halinde yine bankaya haber verilmesi gerektiğini ifade eden Canko, bu esnada da tanınmayan kişilerin telefonlarının kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Aynı zamanda internet üzerinden ve mağazalardan yapılan alışverişler için satış belgesi düzenlenmesinin ve bu belgenin incelenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Canko, bu belgelerde yazan ilgilerde bir hata olunması halinde de şikayette bulunulması gerektiğini belirtti.