Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır


Kredi Kartı Gecikme Faizi Nedir?

Günümüzde zaman değerliliği ve çeşitli şekilde internet ortamındaki sanal pazarlar beraberinde kredi kartı kullanımlarını da getirmiştir. Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu kredi kartları belli koşullar üzerinden teslim edilir. Kartların kullanım kolaylığı ve taksitlendirme seçenekleri de insanların kredi kartlarına karşı yönelmesini sağlamıştır. Fakat kredi kartları bilinçli kullanılmaz ise, kısa sürede kullanıcısını zarara uğratabilir. Çünkü kart alınırken bankalar ile çeşitli sözleşmeler yapılır ve sözleşmenin gereğince kartın son ödeme tarihi geçtiği halde hale ödeme yapılmıyor ise bir miktar faiz işlemleri başlatılır.  Faizlerin birikmesi sonucunda ise kişinin haciz işlemlerine maruz kalması kaçınılmaz olur.  Kredi kartının gecikme faizi ise, son ödeme tarihinden sonra ödenmeyen borcun üzerine belli miktar faizin gelmesini kapsar.

Kredi Kartı Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?


Kredi kartları 18 yaşını aşmış ve belli miktar geliri olan herkes tarafından kullanılabilir.  Tüketicilerin alışveriş kolaylığı ile tercih etmiş oldukları kartlar son ödeme tarihinde ödeme yapılmayınca faiz işlemlerine girer ve bu faiz işlemleri şu şekilde hesaplanır:

Kartın askeri tutarının ödenmesi kısmına gecikme faiz uygulanır. Geri kalan ödenmeyen kısma ise akdi faizi işlemleri uygulanır. Kredi kartı için uygulanan faiz işlemi şöyledir; akdi faiz %2,02, gecikme faiz oranı ise %2,52 şeklinde devam eder ve ödenmeyen her ay için katlanarak yükselir.