Kredi Ödemeleri 1 Gün Gecikirse Ne Olur?

Kredi kartları gibi son zamanlar hemen her bankanın bir banka düzenlemesinden dolayı kredi alımları da yüksek oranda artış göstermiştir. Kredi kartı, kredili mevduat hesabı, bireysel krediler gibi alanlar kişilerin Findeks kredi notuna direk olarak etki eden işlemlerdir.

Bu sebeple doğru zaman aralıklarıyla düzenli ödemelerin yapılması gerekmektedir. Krediler ise, konut kredi, ihtiyaç kredi gibi birçok alana hitap ettiği için fazlaca kişi tarafından tercih edilmektedir ve aynı zamanda yüklü miktar verilen kredilerdir. Bu yüzden, borç ödemelerini kaçırmamanız oldukça önemlidir. Bunun için gerekirse teknik yardım dahi talep edebilir, bir uzmandan finansal destek alabilirsiniz.

Kredi Ödemesi Gecikirse Neler Yaşanır?

Kredi ödemelerinizin gecikmemesi adına düzenli ödeme planları oluşturmanız ve son ödeme tarihlerini iyi bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir. Bankalar tarafından belirlenen asgari tutar mutlaka ödenmelidir. Son ödeme tarihini bir gün geçmeniz durumunda herhangi bir sorun yaşanmaz.

Özellikle kredi ödemelerinizin ya da aksaklıklarınız direkt olarak Kredi Kayıt Bürosu (KBB)’ye iletildiğini unutmamakta fayda var. Bu durumu çünkü sizin Findeks kredi notunuza yansıyacaktır. Anlaştığınız bankanın kabul etmiş olduğu bazı faiz oranları vardır. Sizler de kredi kapsamında geçirdiğiniz her bir gün için belli bir oranda faiz alırsınız. 1 gün geciktirmeniz durumunda tek günlük faiz geleceği için hesap özetinizde çok bir değişiklik olmaz.

Fakat bunu art arta ya da sürekli yapmanız ise, 1 gün için bile olsa, banka tarafından size, borcunu zamanında ödemeye sıfatı verilecektir. Bu yüzden asgari düzeyde de olsa düzenli ödeme yapmaya dikkat edin.

Kredi Ödemelerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Bankalara kredi başvurunuzdan itibaren sizin maddi durumunuza göre size en yakın ödeme gününü seçmeniz gerekmektedir. Bu sizin için ödeme kolaylığı sağlayacaktır. Aynı zamanda madden kendinizi ayarlamanız için de idealdir.

Kredi ödemelerinin gerçekleşmemesi durumunda sizin kredi notunuzu da düşüreceğini unutmamalısınız. Bu sebeple hesap özetinizi aldığınız andan itibaren dönem borcunuzu ödeyemiyorsanız asgari borcunuzu ödeyebilirsiniz. Kredi borcunuzun ödeme planı için bir finans uzmanından ya da bankanızdan da destek alabilirsiniz. Ayrıca, borçlarınız için bankanıza giderek bir yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Tüm bu noktalar sayesinde de kredi notunuz olumlu bir gidişat izler.