KKB ve KKB Notu Anlamı Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu’nun kısaltması olarak kullanılan KKB, kredi notu konusunda işlem yapmaktadır. 1993 yılından itibaren Türkiye’deki faaliyetlerine başlayan Kredi Kayıt Bürosu ekonomik alanda pek çok konuda bilgi sağlayarak işleri kolaylaştırmıştır.

KKB Notu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu üzerinden yapılacak işlemlerde kişilerin not bilgisine ulaşması mümkün olduğu gibi bu alanda bir yeniliğe gidilmiş ve Findeks adı ile yeni bir kredi notu sistemi kurulmuştur. Findeks üzerinden yapılacak işlemler ile birlikte kredi notu konusunda kesin ve resmi bilgilere ulaşabilmektedir. Bu kapsamda KKB notu yerine direk Findeks üzerinden işlem yapılması hem daha kolay olacak hem de güncel bilgilere erişilmesini sağlayacaktır.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks internet sitesi üzerinden yapılacak olan kredi notu sorgulama işlemleri ile kişilerin bankalar olan borçları üzerinden düzenli bir şekilde ödeme yapıp yapmadığı, yasal ve idari takibe alınıp alınmadığı görülebilmektedir. Bu açıdan kişilerin yapacağı işlemler sonucunda bankalar ile olan bu ilişkilerine göre oluşan kredi notunu öğrenmesi çok kolaydır.

Kredi notu bankalara yapılacak başvurularda büyük bir önem taşımaktadır. Bu açıdan yüksek bir kredi notuna sahip olunması gerekmektedir. Kredi notu düşük olan kişilerin yapacağı herhangi bir işlem bulunmadığı gibi bu konuda kredi notunun yükseltilmesi gerekmektedir. Kredi notu sorgulama konusunda işlem yapacakları Findeks ücretli üyelik tiplerinden birine sahip olması gerekmektedir.