Kur Artışı Otomotivi Her Cepheden Vurdu: Sigorta Şirketleri de İsyanda!

Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık seçimini kazanan Donald Trump; kampanya sürecindeki popülist söylemleri nedeniyle ekonomi çevrelerinde endişe ile karşılandı. Donald Trump’ın başkanlığı kazanmasının ardından global çapta hızla yükselişe geçen Amerikan Doları, Türk Lirası karşısında da son bir ayda yüzde 15’in üzerinde değer kazandı. Dolar ile birlikte Euro’nun da artış göstermesi döviz ile ülkemize giren otomotiv markalarında ve döviz ile iş yapan sigorta firmalarında endişeye yol açtı.

Amerikan Doları ve Euro’nun yükselmesinin ardından otomotiv firmaları araçlarına bu yükselişi yansıttı. Bu durum da müşterilere zam olarak yansıdı. Dövizin vatandaşa etkisi sadece araç alımlarında değil, hemen her alanda devam edecek gibi görünüyor. Zira otomobillerin yedek parçaları da genellikle ithal edilmekte. İthal edilen yedek parçaların fiyatlarının artması da kısa vade de sigorta poliçelerine yansıyacak.

Döviz Kuru Sigorta Şirketlerini Vuracak!

Genellikle döviz üzerinden işlem gören otomotiv markalarının yedek parçaları da aynı şekilde döviz üzerinden alınmaktadır. Kazaların akabinde sigorta şirketlerince tamirleri yaptırılan araçların yedek parçaları döviz üzerinden satın alındığı için; artan döviz kurunun maliyeti sigorta şirketlerine direkt olarak yansımaktadır.

Bu durumu kısa vadede müşterilerine yani vatandaşa yansıtmaya başlayacak olan sigorta şirketleri, maliyetlerinin artışı neticesinde sigorta poliçe prim ücretlerini de artırmak zorunda kalacak. Özellikle kasko fiyatlarında yakın gelecekte gözle görülür bir artış yaşanması bekleniyor.

Hem sıfır kilometre araçları vuran hem de yedek parçaları etkileyen döviz kurundaki artış vatandaşları endişelendiriyor. Özel sigorta şirketlerinin kasko ve trafik sigortasının akabinde özel sağlık sigortalarına da zam yapmaları bekleniyor. Zira bir çok medikal ürün ülkemize döviz ile giriş yapıyor. Başta ilaçlar olmak üzere hastaların kullandığı özel yatak ve diğer medikal ürünlerin fiyatlarında döviz kuruna bağlı olarak artışlar yaşanıyor.