Merkez Bankası’nın Rezervleri Son 2 Senenin Zirvesine Çıktı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası güçlü yapısını koruyor. Rezervlerini artırarak devam ettiren Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta itibari ile döviz rezervlerinde son 2 yılın zirvesine çıktı. Toplam döviz rezervleri 106,5 milyar dolar seviyesine gelen Merkez Bankası’nın elinin güçlenmesi, ülke ekonomisi adına büyük önem arz ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) yayımladığı “Haftalık Para ve Banka İstatistiklerine” göre; geçtiğimiz haftada (11 Kasım ile biten haftada), Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri yüzde 2,2 oranında arttı. Söz konusu artış meblağ olarak 2 milyar 456 milyon dolar seviyesinde gerçekleşirken, bu artış ile birlikte Merkez Bankası’nın toplam döviz rezervi 106 milyar 266 milyon dolar seviyesini yakaladı. Brüt döviz rezervleri bir önceki hafta ise 103 milyar 810 milyon dolar seviyesindeydi. Bir haftada gerçekleşen bu artış miktarı, yükselen döviz kuru da dikkate alındığında daha da önemli bir konuma geliyor.

Geçtiğimiz hafta döviz rezervlerinde yaşanan bahse konu artış neticesinde, brüt döviz rezervleri son iki yılın zirvesine çıkmış oldu. 2015 yılının ilk aylarından beri bu seviyeleri göremeyen Merkez Bankası rezervleri, böylece 2017’ye girilmeden hatrı sayılır derecede artmış oldu.

Altın Rezervi Değişmedi, Merkez Bankası 700 Milyon Doları da Serbest Bıraktı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın geçen hafta itibari ile altın rezervlerinde ise önceki haftaya oranla bir değişim yaşanmadı. 16 milyar 778 milyon dolar düzeyindeki altın rezervleri sabit kalmakla beraber, Merkez Bankası’nın toplam rezervleri 123 milyar 44 milyon Amerikan Doları seviyesinde gerçekleşmiş oldu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın rezervleri artarken, Amerikan Doları da serbest piyasada yükselişini sürdürüyor. Kura doğrudan müdahale etmeyen Merkez Bankası, dün (17.11.2016) rezerv opsiyonu katsayılarında değişiklik yaparak dolaylı yoldan 700 milyon doları piyasa kullanımına sundu. Ancak bu hamle de doların ateşini dindirmeyi başaramadı.