Türk Halkı Bankalara 1 Haftada 21 Milyar Türk Lirası Daha Yatırdı!

Türkiye’de bir kesim ekonomik sıkışıklık nedeniyle ya da yatırım yapabilmek amacıyla kredi kullanmaya devam ederken, halkın bir bölümü ise sahip olduğu nakdi bankalara yatırmaya devam ediyor. 11 Kasım Cuma günü ile son bulan haftada Türk halkı bankalara 21 milyar Türk Lirası’nı aşan değerinde mevduat yatırdı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından her hafta yayımlanan “Haftalık Para ve Banka İstatistikleri” raporuna göre halkımız, geride bıraktığımız haftada elindeki mevduatını bankalara yatırdı. Bu meblağ toplamda 21 milyar Türk Lirasını aştı.

Türk Halkı Mevduatını Ağırlıklı Olarak Türk Lirası’nda Tutmaya Devam Ediyor!

Geride bıraktığımız haftada (11 Kasım ile biten hafta), halkımızın bankalarda bulunan mevduatında yaklaşık 21 milyar 100 milyon Türk Lirası değerinde artış görüldü. Bahse konu haftada bankacılık sektörünün toplam mevduat miktarı; 1 trilyon 411 milyar 350 milyon Türk Lirası’na ulaştı. Bu rakam, 2015 yılının aynı dönemi ile karşılaştırıldığında geçtiğimiz senenin yüzde 14 üzerinde.

Söz konusu haftada bankalardaki Türk Lirası cinsi mevduat artışı, yabacı para cinsinden mevduat artışını geride bıraktı. Bu durum halkımızın halen Türk Lirasına güven duyduğu anlamına geliyor. Türk Lirası geride bıraktığımız haftada yüzde 2,25 artış göstererek 838 milyar 527 milyon seviyesine yükselirken, halkımızın yabancı para cinsinden (Amerikan Doları, Euro, İngiliz Sterlini…) yatırdığı mevduat da yüzde 1,33 artışla 503 milyar 920 milyon Türk Lirası karşılığına yükseldi.

2016 yılı baz alındığında ise geçen hafta Türk Lirası cinsinden mevduat artışında adeta rekor kırıldı. 11 Kasım ile biten haftada bankalardaki Türk Lirası cinsinden mevduat yüzde 21,6 artış gösterdi. Yıllık bazda yabancı paradaki artış ise sadece yüzde 1,1 olarak gerçekleşti. Son dönemde döviz kurlarındaki artışa rağmen, Türk Lirası’na olan yoğun rağbet ekonomi aktörlerinin yüzünü güldürmüş durumda.