VakıfBank’tan Emlak ve Çevre Temizlik Vergisine 4 taksit fırsatı!

VakıfBank Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi ödeyen müşterilerine vergiyi taksitlendirme fırsatı sunuyor. Emlak Vergisi nedir? Kimler bu vergiden sorumludur? Çevre Temizlik Vergisi nedir ve kimler bu vergiyi ödemek zorundadır? Bu soruların cevabı haberimizde…

Emlak vergisi arazi, arsa ve binalar için ödenen vergi türüdür. Bina ve arsa olmak üzere ikiye ayrılır. Emlak vergisi ödemesi gereken kişilerin adına tapulu taşınmaz bulunuyor ise o kişi Emlak vergisini ödemek ile yükümlüdür. Tapusuz olan taşınmazlarda ise noterde düzenlenmiş olan senet yahut sözleşmenin imzalandığı gün emlak vergisi ödeme yükümlülüğü oluşur. Miras yolu ile taşınmaz mallarda hak sahibi olan kişilerde Emlak Vergisi yükümlülüğü ölüm tarihinde başlamış olur.

Çevre Temizlik Vergisi ise konut ve iş yeri sahiplerinden alınan vergi türüdür. Mart-Nisan-Mayıs aylarında ve kasım ayında 2 taksit şeklinde ödenir. Bir kere beyan edilen bu vergi konutun ya da binanın el değiştirilmesi durumunda yeni sahipler tarafından tekrar verilmek zorundadır.  Bir kereye mahsus olarak Çevre Temizlik Vergisi Bildirim Formu doldurulur. Form doldurulduktan sonra işlemler sicil numarası üzerinden takip edilir. Bina, apartman ve ya iş yeri sahipleri bu vergiyi ödemek zorundadır.

VakıfBank Worldcard sahibi iseniz 1 Kasım ile 30 Kasım 2016 tarihleri arasında Emlak ve Çevre Temizlik verginizi 4 taksite bölebilirsiniz. Bu taksitlendirmede VakıfBank herhangi bir ücret ya da komisyon kesintisi yapmamaktadır. 
Vergi için ödeme yapmadan önce bankaya kayıtlı cep telefonunuzdan VERGİ yazıp kredi kartınızın son 6 hanesini ekleyerek 6635’e kısa mesaj gönderebilirsiniz. Ayrıca ödeme işlemini yaptıktan 1 gün sonra (en geç 9 Aralık 2016’ya kadar) VakıfBank Telefon Bankacılığını arayıp taksitlendirme yapabilirsiniz. VakıfBank Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi taksitlendirmesi 200 TL ile 3.000 TL arasındaki ödeme tutarlarını kapsamaktadır. Eğer vergi tutarınız 200 TL’nin altında ya da 3.000 TL’nin üstünde ise VakıfBank’ın bu kampanyasından yararlanamazsınız. 
Ödemeniz dönem içi işlemlere yansımış olmalıdır. Ayrıca ödeme dönem ekstresi kesilmeden önce gerçekleştirilmelidir. Kampanya BusinessCard kullanıcılarına da sağlanmaktadır. Bir kart ile aynı dönemde vergi ödemesi birden fazla yapılabilir.