Kasım Ayı Enflasyonu Belli Oldu!

Kasım ayı enflasyon rakamları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre; Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasımda yüzde 0,52 artış gösterdi. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise yüzde 2 dolayında yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayı verilerinin akabinde (11 aylık süreç için) artış, yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 7, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 6,41 olarak gerçekleşti.

Geçen Yılın Aynı Ayına Göre Artış Yüzde 7!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), kasım ayında aralık ayına göre 0,52 artış gösterirken, geçen yılın kasım ayına göre ise artış yüzde 7 oldu.  Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise bir önceki aya göre yüzde 2 artış gösterirken geçen yılın kasım ayına göre yüzde 6,41 yükseldi.

Kasım ayında ana harcama gruplarında en yüksek artış özellikle kış aylarına da girilmesinin etkisiyle yüzde 3,89 oranında giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. Kasım ayında; eğlence ve kültürde yüzde 1,25 düzeyinde artış yaşandı. Çeşitli mal ve hizmetlerde gerçekleşen artış yüzde 1,16 düzeyinde olurken konutta de yüzde 0,87 seviyesinde zamlanma gerçekleşti. Haberleşme yüzde 0,64 artış ile listeye beşinci sıradan giriş yaptı.

Gıdada Düşüş Var!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre kasım ayında en fazla düşüş gösteren grup yüzde 0,58 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşti. Özellikle vergi zammı ile sarsılan alkollü içecekler ve tütün grubu yıllık bazda yüzde 22,61 düzeyinde artış gösterdi.

Kasım ayı itibari ile fiyatları ölçülen 417 kalemden; 282’sinin ortalama fiyatlarında artış yaşanırken, 91’inin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti. 44 ürün ve hizmetin ortalama fiyatlarında ise bir değişiklik yaşanmadı.