147 Yıllık Şirketi Milyarder Rus İş Adamı Satın Aldı

LetterOne tarafından konu hakkında yapılan bir açıklamaya göre merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan özel bir sermaye şirketi Carlyle ile dünyadaki birçok farklı noktadan toplamda 1300 adet mağazaya sahip olan perakende zinciri Holland & Barrett şirketinin satın alınması hakkında gerçekleştirilen görüşmelerde bir uzlaşmaya varıldığı bildirildi.

Rus uyruklu milyarder iş adamı olan Mikhail Fridman’a ait olan yatırım şirketi LetterOne (L1) tarafından yapılan açıklamada, perakende gıda zinciri olan Holland & Barrett şirketini, yaklaşık olarak 1,8 Milyar İngiliz Sterlini gibi bir ücret karşılığında uzlaşmaya varılarak satın alınacağı ifade edildi.

LetterOne tarafından yapılmış olan bu açıklamada ana merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan özel sermaye şirketi Carlyle ile dünyadaki birçok farklı noktada bulunan toplamda 1300 adet mağazaya sahip olan perakende zinciri firma Holland & Barret’in satın alınması hakkında gerçekleştirilen bir takım görüşmelerde son noktaya varıldığı ve bir uzlaşma sağlandığı bildirildi.

Ana merkezi İngiltere’nin Nuneaton’da yer alan ve sağlıklı olan gıda ürünleri hakkında uzmanlaşmış olan Holland & Barret şirketinin yaklaşık olarak 1,8 Milyar İngiliz Sterlini karşılığında satılmasına karar verildiği açıklandı.

L1 yani LetterOne şirketi Retail Yönetici Ortaklarından biri olan Stephan DuCharme gerçekleştirilecek olan bu satışa yönelik bir açıklamada bulundu. Stephan Ducharme tarafından yapılan açıklamada Holland & Barret İngiltere’nin sağlıklı olarak yaşam perakende sektöründe net bir şekilde ilk sırada yer aldığı, uluslararası ve Avrupa piyasalarında çekici bir büyüme ve gelişme potansiyeline sahip olduğu ifade edildi.

Carlyle Şirketi, daha önce de 2010 yılında Holland & Barret şirketini, yine ana merkezi ABD’de yer alan Nature’s Bountry (NBTY) tarafından yaklaşık olarak 3 Milyar İngiliz Sterlini gibi bir ücret karşılığında satın almış olduğu da bildirildi.

Holand & Barret adlı perakende zinciri olan şirket, İngiltere’nin Hertfordshire isimli bölgesinde William Holland ve Alfred Barret isimli iki ortak girişimci tarafından 1870 yılında kurulmuş bir şirkettir.

LetterOne’nın sahibi Mikhail Fridman ise Bloomberg’in yapmış olduğu zenginler listesinde yaklaşık olarak 14,2 Milyar Dolar serveti ile dünyanın en zengin 77. Kişi olarak yer alıyor.