2 Bin Bismilli Devlet Teşvikleri Sayesinde Evini Geçindiriyor

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde devletin vermiş olduğu teşviklerle 22 tane tekstil atölyesi kuruldu. Bu atölyelerde ise toplamda 2 bin kişiye istihdam imkanı sağlandı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan BİSTİAD Başkan Yardımcısı Engin Bulut, yaklaşık olarak 16 senede beri tekstil sektöründe bulunduğunu, devletin iş kurmak isteyen vatandaşlara çeşitli türlerde teşvikler sağladığını, verilen teşviklerin kendilerine de avantajlı geldiğini, bu nedenle de kendi işlerini kurmaya karar verdiklerini, devletin sağladığı teşviklerden en önemlisinin makine alımları, SSK ve vergi desteği olduğunu, bu nedenle de son derece rahat olduklarını söyledi.

Atölyelerde Çalışanların Yüzde 85’i Kadın!

Devletin sağladığı teşvikler sayesinde Bismil ilçesinde tekstil sektörünün geliştiğini söyleyen Bulut, son 8 senelik süreçte ilçede toplamda 22 tekstil atölyesinin kurulduğunu, atölyelerde ise toplamda 2 bin kişinin çalıştığını, tekstil atölyelerinin hem ilçeye hem de bölgeye çok fazla ekonomik katkı sağladığını, 1 ayda ortalama olarak 3 milyon lira tutarında ekonomik katkı sağlandığını, söz konusu kazancın ise bölge kalkınması için önemli olduğunu söyledi. Kendisiyle birlikte çalışanlarında bugünün şartlarında evlerini, arabalarını alabildiklerini söyleyen Bulut, bazı ailelerin nüfuslarının kalabalık olduğunu, bu nedenle de bir aileden 3 kişinin çalıştığının da olduğunu, atölyelerde istihdam edilenlerin yüzde 85’lik kısmının kadınlardan oluştuğunu, kadınların işe olan yatkınlarının çok fazla olduğunu söyledi.

Önceki dönemlerde kadınların fındığa, tarlalara ya da pamuğa gittiklerini söyleyen Bulut, eski dönemlerde mevsimlik göçlerin meydana geldiğini, özellikle de Karadeniz Bölgesi’ne fındığa gidenlerin çok fazla olduğunu ancak atölyeler sayesinde mevsimsel göçlerin engellendiğini söyledi.