Ağbal, KDV İadesi Hakkında Açıklama Yaptı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Katma Değer Vergisi (KDV) iadesi konunusunda görevlendirilen özel ihtisas daireleri kurulduğunu belirterek, KDV iade işlemi hakkında açıklamalarda bulundu. İşte tüm detaylar!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından, 28. Vergi Haftası’nın kapsamına alınarak düzenlenen Vergi Uygulamalarında E-Dönüşüm Paneli’nin açılışında konuşma yaptı. Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı internet sitesine geçtiğimiz yıl içerisinde 16,7 milyon kez giriş yapıldığını aktaran Ağbal, bahsi geçen internet sitesindeki kullanıcı sayısının 10 milyonu aştığının bilgisini verdi.

Beyannemelerin yüzde 99,8’inin artık elektronik ortamdan alındığına dikkat çeken Ağbal, kalan yüzde 0,2’lik kısmında veraset ve intikal vergi beyannemesi olduğuna dikkat çekerken, bu beyannemelerinde artık elektronik ortamdan alınması için çalışma yürüttüklerine parmak bastı.

2016 yılı içerisinde yeni sistem üzerinden alınan beyanneme sayısının 90 milyondan fazla olduğuna parmak basan Ağbal, bankacılık sistemi üzerinden elektronik ortamda yapılan vergi tahsil işlemlerinin de büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

Katma Değer Vergisi iadesi konusunda da yaygın bir şekilde e-devlet sisteminin kullanıldığını aktaran Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV iade sürecinin olabildiğince hızlanması gerektiği konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını aktardı. Sürecin tamamıyla elektronik ortamda yürümesinin önemli olduğunun farkında olduklarını ve çalışmalarını bu yönde yaptıklarını aktaran Ağbal, alınması gereken belgelerin elektronik ortamda alınarak işlemlerin hızlandırılması konusunda önemli aşamalar kaydettiklerini dile getirdi. Bu konu üzerinde KDVİRA sistemi üzerinden belgeler alınmaya başladığını da hatırlatan Ağbal, sistemi geliştirerek daha hızlı işlem yapmak için çalışmaların devam ettiğini aktardı.