Aile Hekimliği Gibi KOBİ Danışmanlığı Uygulaması Geliyor!

Küçük ve Ortak Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Daire Başkanlığı (KOSGEB) Genel Başkanı Recep Biçer, Bolu MÜSİAD Şubesi’ne ziyarette bulundu ve yeni projeler içerisinde olduklarının haberini verdi. İşletme sahipleri aile hekimliği gibi yeni oluşacak olan KOBİ danışmanlarından yardım isteyebilecekler ve ödemeler KOSGEB tarafınca gerçekleştirilecek.

Firmalarında yüzde 98 oranında,istihdamda yüzde 75 oranında, satışlarında yüzde 63 oranında, yatırımlarında yüzde 53 oranında, dış satışlarda yüzde 56 oranında, kredilerin toplamında yüzde 26 oranında, Araştırma ve Geliştirme giderlerinde yüzde 35 oranında olan dilim ile ekonomiyi canlı tutan kesim olan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ)’ler için aile hekimliği gibi işletme hekimleri yani KOBİ danışmanları oluşacak. İşletmeler istediklerinde danışmanlardan yardım talebinde bulunabilecekler ve ücret ödemeleri KOSGEB tarafından karşılanacak.

Mesleki yeterlilik kurumuna aile hekimliliğine benzer şekilde olacak olan KOBİ danışmanı diye bir meslek oluşturduklarını söyleyen Recep Biçer, başvuru yapıp, koşulları sağlayan, yeterlilikte başarılı olan KOBİ danışmanlarından bir yer oluşturacaklarını açıkladı. Başvuru yapmak isteyen İşletme Sahipleri, ben bunun gibi bir Araştırma ve Geliştirme projesi yapmak istiyorum, bana nasıl yardım edebilirsiniz gibi soruları KOBİ Danışmanlarına yönelttiklerinde, KOBİ Danışmanları bu projelerde işletme sahiplerine yardımcı olacaklar. Danışmanlık ücretlerini ise KOSGEB karşılayacak. Bu yıl içerisinde hizmete girilmesinin planlandığını söyleyen Recep Biçer,  KOBİ’lerin yüzde 56’lık oran ile değil de yüzde 70’lik oran ile ihracat yapabildiklerinde ayaklarının daha sağlam yere basacağını söyledi.

Dolandırıcılara Dikkat!

KOSGEB’in adını kullanıp insanları dolandırmak isteyen kişilere çok dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Recep Biçer, bu kişilerin dolandırıcılık için şirket bile kurduklarını ve vatandaşlara kredi desteği için mesajlar attıklarını söyledi. Böyle kişilere veya firmalara itibar etmemeleri gerektiğini söyleyen Recep Biçer, aracı firmalarının bulunmadığını açıkladı.

Sıfır faiz ile 15 bin kişinin 50 bin Türk Lirasına kadar kredi kullanması doğrultusunda çalışmalarda bulunulduğunu hatırlatan Recep Biçer, bu çalışmalara fazla talep olduğu için kaynağı 2,5 milyara kadar yükselterek yeni bir uygulama başlattıklarını ve yeni başvuruları kabul ettiklerini söyledi. Başvuruların sonuçlandığını, başta 15 bin olan sayının sonrasında 460 bin 167’ye kadar çıktığını ve bu kapsamda mesajların gönderildiğini söyleyen Recep Biçer, ülkemize yaklaşık olarak 11 milyar lira değerinde bir giriş yapılacağını ve bunun karşılığı olarak 2,5 milyar lira değerinde bir faiz ödemesinin yapılacağını söyledi.