KOSGEB’den Sıfır Faizli Kredi Desteğinden Şuana Kadar 122 Bin Vatandaş Faydalandı!

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Recep Biçer, KOBİ’lere verilen krediler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

122 Bin Kişi Kredileri Aldı!

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, KOSGEB için başvuru yapan vatandaşların yaklaşık olarak 122 bin kişinin kredilerini aldığını açıkladı. Piyasaya giren kredi tutarının ise 3 milyar lira değerinde olduğu açıklandı.

Recep Biçer, esnaflar için başlatılan faizsiz kredi uygulaması çalışmalarına düzenli ve istikrarlı olarak devam ettiklerini söyledi.

KOBİ’lerin KOSGEB Kredisini kullanmaya başlaması ile birlikte piyasaya para girişlerinin sağlanacağını söyleyen Recep Biçer, esnaflara yönelik başlatılan uygulama ile birlikte 450 bin 167 tane işletmeye kredi desteği sağlamayı hedeflediklerini ifade etti. Bunun takribinde toplam olarak 11 milyar lira değerine yakın bir kredi hacminin meydana geleceğini söyleyen Recep Biçer, tüm işletme sahipleri kredi desteğinden yararlanırsa 11 milyar lira değerine yakın bir kredinin piyasa gireceğini söyledi.

Biçer: Ana Para Riski Bankaların, Faizi Biz Ödüyoruz

KOSGEB Kredisi için bankaların 3 hafta süre önce işletme sahiplerine kredi kullandırımlarına başladıklarını söyleyen Recep Biçer, ana para riskinin tamamının bankaya ait olduğunu, kendilerinin sadece faizi ödediklerini söyledi. Bankaların krediyi kullandığını söyleyen Biçer, şuana kadar yaklaşık olarak 122 bin vatandaşın kredilerini aldığını, 3 milyar lira değerinde kredi hacminin ise piyasa girdiğini söyledi.

Sıkıntı oluşması ihtimalleri ve oluştuğu durumlar için özel ekiplerin tek tek ilgilendiğini açıklayan Biçer, bankalar ile iletişime geçip sıkıntılara çözüm bulmaya çalıştıklarını, işletme sahipleri ile de sürekli olarak iletişim halinde bulunduklarını söyledi. Bankalarında kendi lehlerine uygun şekilde işlerini yaptıklarını söyleyen Biçer, yine de işletme sahipleri için bir nebze olsa da mevzuatları genişletebileceklerini ve bunun için de çalışmaların devam ettiğini açıkladı.