Teşvik Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Yatırım yapmak, iş kurmak ve hayvancılıkla geçmişini sağlamak, mağaza açmak, tarım ile ilgili faaliyetlerde bulunmak isteyen girişimci bireylere devlet teşvik kredisi desteği vermektedir. Devlet Destekleme Kredileri başvuru ve şart koşullarını bireylere sunmaktadır.

Bazı il ve sektörlerde kapsamakta olduğu için tüm vatandaşlarımız yararlanamamaktadır. Buna bağlı olarak da yukarıda ki paragrafta hayvanlık, tarımsal ve ticari faaliyetler için kamu ile özel bankalardan finansman sağlayabilme hakkınız vardır.

Teşvik Kredisi Ne Demektir?

Devletin, ekonomik kalkınma ve buna bağlı olarak sosyal refahın oluşturulması amacı ile bazı sektör faaliyetlerine sağlandığı finansmana teşvik kredisi denilir. Bu kapsamda Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu kurularak çiftçilerin hayvansal ya da tarımsal olan giderlerini iş yeri açmak isteyen bireyler kuruluş masraflarını büyük bir oranını karşılamasını hedeflemektedir. Kurum özellikle kırsal kalkınma programlarının uygulanması ve ekonomik kalkınmalara yönelik projelerin gerçekleştirilmesi niyetiyle kredi kullanımı sağlanmaktadır. Teşvik kredisi TKDK ve KOSGEB gibi devlet bünyesi azı finansal kurumlarıyla anlaşma yaparak faizsiz kredi kapsamında vermektedir. Faizsiz devlet kredisi veren bankalar üretime teşvik edilmesi amacı ile kullandırılan diğer bankalar finansmanlarının alt bir balık olarak isimlendirilmektedir.

Teşvik Kredisi Nasıl Alınır?

Teşvik kredisi almak için yapılması gereken ihtiyaç olan destek unsurları kapsamında belirlenmesi hibe kredi, 0 faizle geri ödemeli kredi ve bankaların sunmuş olduğu faizli krediler olmak üzeri desteklenmeden yararlanmak istenildiğinde karar verme ve bu duruma göre ilgili birime başvurulması gerekmektedir. Çünkü devlet destekli hibe krediler bile kişinin gerçekleştirmek istediği işin faaliyet alanına göre değişkenlik gösterebilir.

Teşvik Kredisi Kimlere Verilmektedir?

Hayvancılık sektörünün canlandırılması için teşvik kredisi büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık ile arıcılık ve kümescilik gibi çiftçilik faaliyetlerinde bulunmak isteyenlere verilmektedir. Diğer yandan ise de tarım işletmesi yapan giderlerini karşılamak isteyen vatandaşlarımıza yeni iş yeri kurma amacında olan bireylere işletme demirbaş olan eşyalara teşvik kredileri de mevcuttur.

Teşvik Kredisi Hangi Sektörlerde Verilmektedir?

Teşvik kredisi verilen sektörler; Hayvancılık, imalat ürünleri, tekstil fabrikaları, madencilik, elektronik, gaz ve iklimlendirme üretimi yapılan yerler, toptan perakende ticaret, inşaat, ulaştırma ve depolama alanı, bilgi ve iletişim, konaklama ve yiyecek işletmeleri, finans, sigorta faaliyetleri ve diğer hizmet veren alanlardır.