Araç Sahipleri Dikkat! O Ceza Geri Döndü!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ‚Araçların İmal, Tadi ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik‘ Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yapılan bu değişiklik ile birlikte araçlarda cam filmi ve renkli cam uygulaması tekrar yasaklandı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayınladığı yönetmelik değişikliğine göre araçlarda uygulanan cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin olan maddede önemli bir değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik ile birlikte cam filmi ve renkli cam kullanımı için Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yer alan 63. maddenin esas alınmasına karar verildi.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde yer alan 63. maddede ise, taşıtların camlarının görüntüsünün değiştirilmesini sağlayacak seviyede renkli kullanımının ve cam üzerine renkli film tabakalarının yapıştırılmasının yasak olduğu ifade ediliyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, bu yasaklamanın ulusal güvenlik çekinceleri sebebiyle tekrar gündeme geldiğini ifade etti. Bu düzenleme ile birlikte 26 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan onaylı cam filminin ön cam hariç tüm camlarda serbest bir şekilde uygulanması ile alakalı yönetmelik, 26 Ekim 2017 tarihinde yürürlüğe girecekti. Lakin, bu değişikliğe birkaç gün kala gelen bu yasaklama haberi ile birlikte, araçlarda onaylı olsa da cam filmine izin verilmeyecek.

Yayınlanan düzenlemede, aynı zamanda tebliğ kapsamında yer alan araçlaırn emisyon sınırları için de bir detaya yer verilerek, belirlenen sınırlara uyulması adına tanınan sürenin, tip onayı ile ilgili uygulama esasları konusunda da değişiklikler gerçekleştirildi.