Elektrik Süpürge Satışlarında Yeni Uygulama!

Enerji verimliliğini artırmak için hükümet yeni kararlar aldı.

Hükümetin aldığı kararlar kapsamında  1 Eylül 2017 Cuma gününden sonra 900 watt ve üzerindeki motor gücüne sahip olan piyasadaki elektrik süpürgelerinin satışları olmayacak.

Hükümet tarafından enerji sektöründeki verimlilik artışının sürdürülebilir olması, tasarruf yapılmasına ilişkin olarak uygulamaya girecek olan yeni sisteme 1 Eylül 2017 günü başlanacak. Yine uygulama ile beraber 900 watt ve üzerindeki piyasada bulunan tüm elektrik süpürgelerinin satışlarına engel olunacak, yasaklanacak.

Yeni uygulama Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafınca yürürlüğe konulacak. Ayrıca bu sistem Avrupa Birliği’nin mevzuatlarına benzer nitelikte oluşturuldu. Yeni sistemle birlikte üretimi gerçekleştirilecek yeni elektrik süpürgelerinde daha az enerji tüketimi gerçekleşecek. 1 Eylül Cuma günü başlanacak olan uygulama ile motor gücü 900 wattı aşmayacak. Bu gücü aşanların satışlarına ise izin verilmeyecek.

Piyasada satışa çıkan elektronik eşyalarının fiyatlarının çoğu motor güçlerine göre değişiklik gösteriyor. Bunlardan biri de elektrik süpürgeleri. Şuanda piyasada olan elektrik süpürgeleri 200 Türk Lirasından başlıyor 2 bin Türk Lirasına kadar olan fiyatlarda farklılık gösteriyor. 900 wattdan daha az motor gücüne sahip olanlar şuanda 300 Türk Lirası ile 500 Türk Lirası arasında değişen fiyatlardan satılıyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Dayanıklı Tüketim ve Beyaz Eşya Perakendecileri Derneği’nin Başkanı Ali Yıldız, yeni gelen uygulama ile birlikte çoğu markanın elektrik süpürgesi hazırlıklarını bitirdiklerini söyledi. Kişilerin elektrik süpürgesi satın alımlarında motor gücü ile emiş gücünü kıyasladıklarını söyleyen Yıldız, emiş gücünün motor gücü ile bir alakasının olmadığını, yeni uygulama ile birlikte sadece motor güçlerine önlemler alındığını, alınan önlemlerin ise enerji tasarrufu için yapıldığını söyledi.