Asgari Ücret İçin Masaya Bugün Oturuluyor!

Yılsonunun yaklaşması ile yeni bir asgari ücret maratonu bugün başlıyor. Her yılsonunda Aralık ayında, ülkemizde gelecek yıl uygulanacak “asgari ücretin” belirlenmesi için hükümet, işçi ve işveren tarafı toplanıyor. 2017 yılında uygulanacak asgari ücreti tayin etmek için “Asgari Ücret Tespit Komisyonu” bugün toplanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında bugün saat 9:30’da toplanacak “Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda”; en fazla üyesi bulunan sendika konumunda olan Türk-İş işçi tarafını, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) ise işveren tarafını temsil edecek.

İşçi sendikalarının talepleri toplantı öncesinde netleşti. Geçtiğimiz yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından, bir çalışanın yaşaması için asgari meblağ olarak belirlenen bin 600 Türk Lirası işçi tarafının talebi. İşçiler ve işçi sendikaları bu rakamın altında bir meblağı kabul etmek istemiyorlar. Zira Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre bir çalışanın yaşayabilmesi için aylık gerekli minimum tutar bu.

İşveren Enflasyon Oranının Üzerine Çıkmak İstemiyor!

İşçi ve işçi sendikalarının talepleri bu yöndeyken, işverenlerin yani patronlar kulübünün ise bu rakamlara çıkma niyeti yok gibi görünüyor. İş çevreleri tepki çekmemek için alenen asgari ücret açıklaması yapmasa da enflasyon oranının üzerinde zam vermek istemiyorlar. Bu da yüzde 7 zam demek. Net asgari ücretin bin 301 Türk Lirası olduğu ülkemizde yüzde 7 zam işçilerin maaşında 91 Türk Lirası artış sağlanması anlamına geliyor. Bu durum gerçekleşirse asgari ücret bin 392 Türk Lirası olacak.

Hükümet ise orta yolu bulmak için çabalayacak. Bakanlar tarafından toplantı öncesinde yapılan açıklamalarda her iki tarafında fedakarlık yapması gerektiği ifade edildi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi işverenleri zeytin ağacına benzeterek, “Ağacı kırmayalım ki her sene silkeleyebilelim” dedi. Bugün yapılacak ilk toplantıdan bir sonuç beklenmezken, ikinci ve üçüncü toplantılar işçi ve işveren taraflarının ev sahipliğinde yapılacak.