Vergi Borcu Olanlar Dikkat! Son Gün 27 Ağustos!

Hükümet tarafından vergi borçlularına nefes aldıracak olan bu düzenlemeden faydalanmak isteyen vatandaşlar dikkat! Borcunu yapılandırmak isteyenler için 27 Ağustos Pazartesi günü, tanınan süre son buluyor.

Vergi Borcu Olanlar İçin Son İki Gün

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygulanan 2018 vergi borcu yapılandırma işlemleri için daha önce mükelleflere 31 Temmuz 2018 tarihine kadar süre tanınmıştı. Daha sonra bu sürenin bir ay daha uzatılmasına karar verilmiş ve yapılandırma için son başvuru tarihi olarak 27 Ağustos 2018 Pazartesi günü belirlenmişti. Borcunu yapılandırmak isteyenlerin önümüzdeki iki gün içerisinde başvuru yapması gerekecek.

Yapılandırma İmkanı Cezalara ve Öğretim Kredilerine Tanındı

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın uygulamaya sokmuş olduğu bu yapılandırma düzenlemesi, 31 Mart 2018 tarihinden öncesine ait olan trafik, otoyol ve köprülerden geçiş ihlali, askerlik, nüfus, seçim gibi cezalar ve öğrenim kredileri için geçerli kılındı.

GİB’nin yapılandırma düzenlemesinde faydalanmak isteyen borçlu vatandaşlar, 27 Ağustos 2018 Pazartesi gününe kadar, yani önümüzdeki 2 gün içerisinde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden başvuru yapabilecek. Söz konusu tarihe kadar başvuruda bulunmayan borçlu vatandaşlar ise, kendileri için sunulan bu imkanı kaybetmiş olacak.

Öte yandan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, borcunun tümünü yapılandırmadan peşin olarak kapatanlara indirim uygulanırken, yapılandırmak isteyenler için de 18 aya kadar vade imkanı sunuluyor.

Konu ile alakalı olarak daha önce de bazı borçlular için çağrıda bulunan Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), totalde 2 milyar 821 bin 619 adet mektup göndererek, vatandaşları borçlarını ödemeye davet etmişti.