Borç Yapılandırma İşlemleri Bayramda Devam Edecek

Gelir İdaresi Başkanlığı, borç yapılandırma işlemlerinin bayram sürecinde de online olarak devam edeceğini duyurdu.

Kamu borçları için yeniden yapılandırma kapsamına alınabilecek borçlar için başvurular Ramazan Bayramı boyunca da devam edecek. Gelir İdaresi Başkanlığı, konu hakkındaki açıklamayı yazılı olarak gerçekleştirdi.

Borç Yapılandırma Bayramda Online Olarak Yapılabilecek

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile birlikte, vatandaşlar borçlarını yapılandırma imkânına sahip olacaklar. 31 Temmuz 2018 tarihine kadar tanınan süre devam ederken, GİB tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre borçlu vatandaşlar yapılandırma için başvurularını Ramazan Bayramı sürecinde de www.gib.gov.tr adresini ziyaret ederek online bir şekilde gerçekleştirebilecekler.

Mesai saatleri içerisinde bulundukları yerdeki vergi daireleri üzerinden  başvuru yapabilen vatandaşlar, Ramazan Bayramı sürecinde de yeniden yapılandırma başvuruları için online platformu kullanabilecekler.

Hangi Borçlar Yapılandırılıyor?

Yapılandırma kapsamında olan borçlar ise 31 Mart 2018 ve öncesi dönemlere ait olan vergi, resim ve harç borçları olarak ifade ediliyor. Aynı zamanda seçim, nüfus, trafik idari, karayolları taşıma, otoyol ve köprüler için para cezası, RTÜK tarafından kesilen para cezası, askerlik borçları gibi birçok borç da; 18 Mayıs 2018 tarihinden önce ecrimisil olmuş, kaynak kullanım destekleme fonu kullanımı, öğrenim kredisi kullanımı, katkı kredisi kullanımı ve haksız yere yararlanılmış olan destek ödemeleri gibi diğer kamu alacakları da bu süreç içerisinde yapılandırılabilecek.