Av Yasağı Kalktı, Balık Fiyatları Düştü!

Avlanma yasağı 1 Eylül’de kalktı. Avlanma yasağı sonrasında tezgah agelen balıklarda artış olunca balık fiyatları da düşmeye başladı. Palamutun fiyatı 10 Türk Lirası’ndan satılırken, avlanma yasağının kalkması ile birlikte 5 Türk Lirası’na kadar geriledi.

Batı Karadeniz Bölgesi’nde avlanmak için denize açılan balıkçılar, denizde palamut balığının az olduğunu ve küçük olduğunu belirtti. Palamut balığının az olması sebebiyle av sezonunun zayıf bir dönem olarak geçeceğini ifade eden balıkçılar, hamsiden oldukça umutlu olduklarını ifade etti.

Balıkçılar tarafından yapılan açıklamada bu yıl palamut balığının az olduğu belirtildi. Hem az, hem de küçük olan palamut balıklarına rağmen istavrit balığının bol olduğunu ifade eden balıkçılar, hamsinin de bu yıl bol olması yönünde beklentileri olduğunu aktardılar.

Bu yıl palamut balıklarının hem küçük, hem de az olması, tezgah fiyatlarının düşmesini durdurmadı. Küçük palamutların tanesi 10 Türk Lirası’ndan 5 Türk Lirası’na kadar gerilemeyi başardı.

Tezgahta olan diğer balıklar arasında istavritin 10 Türk Lirası’ndan, hamsinin 10 Türk Lirası’ndan, mezgitin 20 Türk Lirası’ndan, barbun balığının 20 Türk Lirası’ndan, uskumrunun 30 Türk Lirası’ndan, levreğin ise 20 Türk Lirası’ndan satıldığını belirten balıkçılar, hamsiden bu yıl umutlu olduklarını, hamsilerin artması ile birlikte fiyatların daha da düşeceğini ifade etti.

Balık tezgahlarında bu yıl en çok satılan balık hamsi ve istavrit oluyor.