Havalar Soğudu, Hamsi Kendini Gösterdi! Kilosu 15 TL’den 5 TL’ye Düştü!

Karadeniz Bölgesi’nde etkili olmaya başlayan soğuk hava, deniz suyunun da soğumasına ortam yarattı. Soğuyan deniz suyu ise hamsinin tezgaha gelmesini sağladı.

Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, yaptığı açıklamada sezonu 15 Türk Lirası gibi yüksek bir rakamdan açan hamsi balığının fiyatının şimdilerde 5 Türk Lirası’na kadar düştüğünü ifade etti.

2017 yılı av sezonu içerisinde palamuttan umduklarını bulamadıklarını, yeterli miktarda palamutun denizde olmadığını ifade eden Malkoç, bir önceki yıla göre palamut miktarının daha az olduğunu, lakin hamsi balığından ümitli olduklarını, deniz suyunun soğuması ile birlikte hamsinin tezgaha geldiğini, ilerleyen günlerde daha fazla hamsi ile fiyatların daha da aşağıya düşmesini beklediklerini ifade etti.

Karadeniz’in orta bölgeleri hariç doğu ve batı bölgelerinde hamsinin bereketinin kendini gösterdiğini ifade eden Malkoç, bu bereketin direk olarak tezgahlara yansıdığını belirtti. Sezonu 15 Türk Lirası gibi yüksek bir rakamdan açan hamsinin fiyatları günümüzde iriliğine göre 5 ve 7 Türk Lirası aralığında olduğunu ifade eden Malkoç, ilerleyen günlerde bu fiyatların daha da düşmesini umduğunu ifade etti.

Bir önceki sezonda palamut balığının çok fazla olması sebebiyle hamsinin az kaldığını ifade eden Malkoç, bu yıl palamudun az olması sebebiyle, Kasım ayı itibariyle havaların daha da soğuması ile birlikte hamsi sezonunun aktif bir şekilde başlayacağını, bu yıl oldukça bereketli bir hamsi sezonu geçirmeyi umduklarını dile getirdi.