Balık Fiyatları El Yakıyor!

Ülkemizi etkisi altına alan soğuk ve yağışlı hava, pek çok alanda fiyat artışlarına neden oldu. Bu sene çetin bir kış geçiren Türkiye, meyve- sebze fiyatlarında ve balık fiyatlarında tarihi zirveleri görüyor. Balık fiyatları ve yaş meyve sebze fiyatları tezgahta yüzde 200’e varan oranda zamlandı.

Karadeniz ve Marmara’da meydana gelen fırtına ve kar yağışı nedeniyle balıkçılar denize açılmakta güçlük çekiyorlar. Balıkçıların ava çıkamaması tezgahlardaki balık sayısını azaltmış durumda. Arz- talep dengesine bağlı olarak az olan ürünün fiyatı da aşırı derecede yükseldi. Bir hafta önceye kadar kilosu en fazla 10 liradan satılan hamsi ve istavrit 20 ila 25 lira düzeyine kadar çıkmış durumda. Yine geçtiğimiz hafta kilosu 15 liradan satılan çinekop ise bugün 30 liradan tezgahlarda yerini almış durumda.

Balık mezatına gelen ürünlerde meydana gelen azlık, fiyatların da adeta tavan yapmasına neden oldu. Geçtiğimiz hafta kasası 100 liranın hemen üzerinde olan hamsinin kasa fiyatı 265 liraya kadar çıkmış durumda. Çinekopun kasa fiyatı geçtiğimiz hafta 250 liraya satılırken bu hafta çinekopun kasası 500 lira seviyesine tırmanmış durumda. Tekir balığının 200 lira olan kasası 400 liraya, sardalyenin ise kasa fiyatı 70 lira noktasına ulaşmış halde.

Sebze ve Meyvede de Aynı Durum Var!

Balıkta meydana gelen durum sebze ve meyvede de geçerli. Zira soğuk ve yağışlı hava ile fırtına seraları da vurmuş durumda. Başta Mersin olmak üzere pek çok ilde seralardaki ürünlerin soğuk aldığı ve sular altında kaldığı belirtiliyor.

Bu durum karşısında domatesin kilosu 5 liraya, biberin kilosu 6 liraya kadar çıkmış durumda. Hatta kış meyveleri olan mandalina ve portakal dahi 3 lira civarında tezgahlarda fiyatlandırılmış durumda.