Bakan Ağbal Esnaf Desteklerini Değerlendirdi, Müjdeler Verdi!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bugün katıldığı bir TV programındaki canlı yayında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Ağbal’ın gündemine esnaflara uygulanan destekler ve teşvikler vardı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, TRT Haber’de bir canlı yayına katılım sağlayarak önemli açıklamalarda bulundu. 2010 yılından bu yana geçen süreçte istihdamın 8,5 milyon üzerinde bir artış yaşadığını belirten Bakan Ağbal, bu artışın 1,5 milyonluk kısmının son1 yıl içerisinde olduğunu belirtti.

2018 yılında esnafların bir çalışan alması halinde gelir vergilerinin ve sosyal güvenlik primlerinin devlet tarafından karşılanmaya başlandığını belirten Bakan Ağbal, aynı zamanda bir ay esnaftan, bir ay devletten çalışmasının da devam ettiğini belirtti.

Türkiye genelinde toplamda 750 binden fazla basit usul vergi veren esnaf olduğunu ifade eden Bakan Ağbal, 2018 yılı itibariyle 9 bin Türk Lirası’na kadar elde edilen kazancın vergilendirilmediğini belirtti. Bakan Ağbal, aynı zamanda gençlere uygulanan teşvikler arasında şirket kuruluşu itibariyle olan üç yıllık süreçte yıl boyunca elde edilen 75 bin Türk Lirası tutarındaki kârdan vergi alınmayacağını ifade etti. Aynı zamanda liseden ya da üniversiteden yeni mezun olanların Bağ-Kur primi ödemesi yaptığını, bu primlerin de 1 yıl süre ile devlet tarafından karşılandığını belirtti.

Gelecek dönemlerde vergi görevlerini yerine getiren esnaflara önemli kolaylık sağlanacağını ifade eden Bakan Ağbal, vergi ödemelerinde düzeni sağlayana büyük ayrıcalıklar getirileceğnii belirtti. Vergi dairelerinde artık 5 yıla kadar taksit imkânı olduğunu ifade eden Bakan Ağbal, ödemesiz dönemli, düşük teminatlı, sıfır faiz oranlı yapılandırmanın artık mümkün olduğunu ifade etti.

Türkiye genelindeki 750 bin basit usul vergi mükellefinin yaklaşık 400 bin tanesinin farklı türlerde borçları olduğunu belirten Bakan Ağbal, toplamda 2,5 milyon vergi ödeyen esnaf olduğunu, bu esnafların ve mükelleflerin sahip oldukları birikmiş geçmiş dönem vergi borçlarını 36 aya kadar taksitlendirerek ödeme imkânı sunduklarını belirtirken, bu güne kadar toplamda 771 bin 346 kişinin başvuru yaptığını belirtti.