Bakan Tüfenkci Moody’s Değerlendirmesini Yorumladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye’deki hem yatırım ortamının iyileşmesi, hem de ekonominin güçlenmesi için disiplinden ve istikrardan vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s tarafından geçtiğimiz gün açıklanan Türkiye’nin yıllık kredi analiz raporu ile alakalı önemli açıklamalarda bulundu. Moody’s’in değerlendirmesinin Türkiye’nin sahip olduğu konum gereği yeterli bulmadığını ifade eden Bakan Tüfenkci, yapılan analizde Türkiye’nin kredi profilinin hem sahip olduğu dirençli bir ekonomi, hem de kamu finansmanının güçlü olması sebebiyle dış etkilere ve siyasi risklere karşı denge ortamı yarattığı ibaresini desteklediğini belirtti.

Derecelendirmenin Türkiye için yeterli olmadığını belirten Tüfenkci, Türkiye’nin son dört yıllık süreçte üzerinde oynanan oyunlar ile kıyaslandığında ekonomi kulvarında elde ettiği başarının yadsınamaz bir gerçek olduğunu vurgularken, Türkiye’nin her türlü zorluğa karşı dimdik ayakta durduğunu kaydetti.

Türkiye’nin geçtiği dönemler için üzerinin örtülmeye çalışıldığını ve hafife alındığını ifade eden Tüfenkci, bu dönemleri başarılı bir şekilde atlatmış olmanın gururunu yaşadıklarını, Türk milletinin hem cumhurbaşkanına, hem de hükümete sahip çıkması sayesinde başarının elde edildiğini, istikrardan yana olan tavrın korunduğunu, güvenin ise sürmeye devam ettiğini ifade eden Tüfenkci, Türkiye’nin özellikle ekonomi alanında sürekli kötülendiği bir grup olduğunu, insanların hem beklentilerini, hem de umutlarını zayıflatmaya yönelik olan bu girişimlere karşı ihracatı çoğaltmaya, kalkınmayı yükseltmeye ve istihdamı büyütmeye devam edeceklerini ifade etti.

2018 yılı için ana hedefin üretim alanında gerçekleştirilecek yatırımlar için iyileştirme olduğunu ifade eden Tüfenkci, mali disiplinden ve istikrardan vazgeçilmeyeceğini ve taviz verilmeyeceğini, güçlü ve şoklara karşı dirençli olan yapının devam ettirileceğini ifade etti.