BDDK: Kredi Kartları İnternette Kullanıma Açık!

Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu (BDDK), internette kredi kartlarının kullanıma kapatılmadığı, tüm kredi kartlarının kullanıma açık olduğu ve kapatılmayacağı açıklamasını yaptı.

Kurul, BDDK’nın almış olduğu karar ile ülkedeki tüm kredi kartlarının 17 Ağustos 2017’ye kadar internetten alışverişe kapatılacağı hakkında çıkan haberlerin asparagas olduğunu, bu haberlerin vatandaşların aleyhine yapılmış bir şey olduğunu belirtti. Kredi kartlarının internette kullanıma kapatılması gibi bir durumun söz konusu olmadığı belirtilen açıklamada tüm kredi kartlarının internet kullanımında açık olduğunu, yayınlanan haberler sonucunda doğan yanlış anlaşılmaların önüne geçebilmek ve kamuoyunun doğru bir şekilde bilgilendirilmesini sağlamak için bahsi geçen konu için açıklama yapılmasını gerekli görüldüğü belirtildi.

Gündelik yaşamda kredi kartlarının internet işlemlerinde kullanmayı tercih etmeyen, kredi kartı ile internetten alışveriş yapılmasının mümkün olabileceğini bile farkında olmayan vatandaşların dolandırıcılar tarafından kandırılması, zarar görmelerinin önüne geçebilmek adına, BDDK 16 Şubat 2017’te bir karar aldı. Alınan bu kadarda mevcut olan tüm kredi kartları için bankalara bir takım yeni düzenlemeler getirildi. Bu düzenlemeler ile kart sahibi kartını isterse internet kullanımına açabilecek, istemezse açamayacak. Öncesinde kredi kartları internette kullanıma direkt olarak açılıyordu.

Yapılan bu değişiklik ile müşteri memnuniyetinde herhangi bir sorun teşkil etmeden, var olan işler aksamadan ve benzeri durumlar için bankalara 6 aylık geçiş dönemi süresi verildi. Banka ve çalışanları, müşterinin kartının internet işlemlerine açık olması talebi doğrultusunda, müşterilerinin kişisel bilgilerini paylaşmasını istemeyeceği belirtilen açıklamada, bu konuda dikkatli olunması gerektiği söylendi.