Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Hayatımızın her alanına girmiş olan ve bilinçli kullanıldığında büyük faydaları olan kredi kartlarının, yaşanana ekonomik krizler, yaşam standartlarının yükselmesi, bitmek bilmeyen ihtiyaçlar, bilinçsiz kullanım, bankaların cazip kampanyaları gibi nedenlerden dolayı hem kullanım alanı, sayısı artmış hem de ödenmeyen kredi kart borçları çoğalmaya başlamıştır. Peki, kredi kartlarının borcu ödenmediğinde neler ile karşılaşılacaktır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kart borcu, son ödenme tarihine kadar hiçbir ödeme yapılmadıysa son ödeme tarihinden itibaren gecikme cezası, son ödeme tarihine kadar asgari ödeme yapılmışsa o zaman da akdi faiz uygulanır.

Kredi kart borçları, gönderilen ekstre borcu son ödeme tarihinde ödenmediği zaman bankalar kredi kart borcunun ödenmesi için telefonla ulaşıp bilgi vermek ile yetinirler. Bu süre 40. güne ulaştığı zaman kredi kartın kullanımı geçişi olarak durdurulur. Ödememe süresi 60 güne ulaştığı zaman bankalar tarafından aramalar sıklaşır. Hemen her gün kredi kart borcunun ödenmesi için borçlu aranmaya başlar. Banklar aramaların dışında noterden ödeme emri gönderirler.

Bu aşama 90.güne kadar devam eder. 90 gün kritik bir aşamadır. Çünkü banka için kredi kart borçlusu hakkında yasal takip başlatma hakkı doğmaktadır. Kredi kart kullanıcısı bu dönmede banka ile bir anlaşma sağlaması onun için avantaj olacaktır. Çünkü kartın yasal takibe alınması ile o zamana kadar ödenmemiş ana borç, faiz, avukatlık ve icra işlemleri ücretleri de borca dâhil edilecektir.

Kredi kart sahibi ile banka arasında bir anlaşma sağlanmamış ve borç ödenmemişse o zaman icra takibi başlayacaktır. İcra müdürlükleri borcun ödenmesi için 7 günlük bir ödeme emri gönderir. Buna rağmen hala borç ödenmemişse o zaman icra takibi resmen başlayacaktır.

Kredi kart sahibi hakkında yapılacak tahkikat varsa maaşına yoksa üzerinde kayıtlı taşınır taşınmaz mallara haciz uygulanacaktır. Yine haciz uygulamasının yapılacağı diğer bir kişi ise varsa kredi kart için kefil, onun hakkında da yasal takip başlatılıp haciz uygulanacaktır.