Bitcoin’de Önemli Gelişme: Geriye Sayılı Bitcoin Kaldı!

2017 yılına adeta damga vuran, yatırımcısının yüzünü 1 yıl boyunca neredeyse aralıksız bir şekilde güldüren Bitcoin için artık sona yaklaşıldı. Madencilik vasıtasıyla çıkartılan Bitcoin’lerin toplam sayısı 17 milyon’a kadar ulaştı. Toplamda 4 milyon Bitcoin kaldı.

Son dönemlerde madencilik maliyetlerinin yükselmesi ve madencilik sonucu elde edilen ürünlerin düşmesi sebebiyle Bitcoin yatırımcıları dert yanıyordu. Blockchain.info sitesinden yayınlanan bilgilere göre, 16 milyonunca Bitcoin’in madencilikle çıkartılmasından 1 yıl sonra, 17 milyonuncu Bitcoin de çıkartıldı.

Bitcoin kripto parasının anonim çıkış noktası olarak bilinen Satoshi Nakamoto’nun en fazla 21 milyon adet Bitcoin’e ulaşılması yönünde yaptığı tasarım sebebiyle şu anda çıkartılabilecek sadece 4 milyon adet Bitcoin kaldı.

Bitcoin, 2018 yılında yaşadığı düşüşler sebebiyle günümüzde 8-9 bin Dolar bandından işlem görüyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemlerine oranla Bitcoin, yaklaşık yüzde 35 oranında değer kaybı yaşamışken, bu yılın ilk günlerine oranla yaşanan değer kaybı ise yüzde 50’den yüksek seviyede.

İlk olarak 2009 yılının Ocak ayında kazılmaya başlayan Bitcoin, 1 milyon Bitcoin’e 200 günde ulaşmıştı. 16 milyon adet Bitcoin’den 17 milyon adet Bitcoin’e ulaşması ise 500 günden uzun sürdü. Bu durumun sebebi ise Bitcoin madenciliğinde yaşanan ilerleme ile birlikte cüzdan sayılarının, transfer işlemlerinin çoğalması sayesinde oluşan bilgi yığını oldu. Geriye kalan 4 milyon adet Bitcoin’in de doğru orantılı bir yavaşlamayla yaklaşık 12 yıllık bir süreçte tamamen kazılarak çıkartılacağı biliniyor.

Üretilen bitcoin’lerin her biri piyasada yer almıyor. Bitcoin’in kimliği bilinmeyen yaratıcı Satoshi Nakamoto’nun cüzdanında yaklaşık 980 bin adet Bitcoin’in yer aldığı tahmin edilirken, bu Bitcoin’lerden bu zamana kadar en ufak bir azalma yaşanmadı.